Τετάρτη 21 Μαΐου 2014

Αργεντινή: «Καθάρισε» ο Ζάρατε στο φινάλε!! (video)

Χάρη σε δύο τέρματα του Μάουρο Ζάρατε και πέναλτι του Λούκας Πράτο, η Βελέζ ολοκλήρωσε το Final της Αργεντινής με εκτός έδρας 3-2 επί της Σαν Λορένζο.
Για τους γηπεδούχους βρήκε δίχτυα ο Μάουρο Μάτος στο 32ο και στο 75ο λεπτό, ενώ ως πρωταθλητές του Inicial θα αντιμετωπίσουν την πρωταθλήτρια του Final, Ρίβερ Πλέιτ, το επόμενο Σάββατο σε αγώνα ανάδειξης συγκεκριμένου πρωταθλητή για το 2013-14. Στην προκειμένη, πάντως, γνώρισε εντός έδρας ήττα, καθώς ο Ζάρατε «έγραψε» το 1-0 στο 31ο λεπτό και το 2-1 στο 54ο, ενώ ο Πράτο με πέναλτι στο 70ό συνδύασε την καταπληκτική εμφάνισή του με προσθήκη στον πίνακα των σκόρερ.
15
-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.
33
-Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014. Οι πρώτες πέντε ομάδες θα πάρουν «εισιτήριο» μαζί με τον υπερπρωταθλητή της σεζόν μαζί με τη Λανούς και τη Σαν Λορένζο.