Πέμπτη 3 Ιουλίου 2014

Φτιαγμένη από… Πέτρα!!

Κάτοχο βρήκε το πρώτο εισιτήριο του γυναικείου τελικού στο Wimbledon, με την Πέτρα Κβίτοβα να ετοιμάζεται για την κατάκτηση του εν λόγω τροπαίου για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

Φτιαγμένη από… Πέτρα
Στον τελικό του Wimbledon προκρίθηκε η Πέτρα Κβίτοβα. Το νούμερο επτά στον κόσμο πήρε τον τσέχικο «εμφύλιο» κόντρα στην Λούτσιε Σαφαρόβα και με 2-0 σετ (7-6, 6-1), θα διεκδικήσει για δεύτερη φορά στην καριέρα της το βαρύτιμο τρόπαιο στο Λονδίνο.

Το 2011 είχε φτάσει στην κορυφή της διοργάνωσης και στόχος της είναι να πετύχει μια ανάλογη επιτυχία. Το πρώτο σετ ήταν πολύ… κλειστό, με τις δύο τενίστριες να λύνουν τις διαφορές του στο tie break και με πολύ δυσκολία την Κβίτοβα να παίρνει προβάδισμα. Στη συνέχεια είχε πάρει την… φόρα που χρειαζόταν, η αντίπαλός της δεν είχε πλέον (ψυχολογικές) δυνάμεις να το γυρίσει και ύστερα από 1 ώρα και 22 λεπτά μάθαμε την πρώτη φιναλίστ.

Η έτερη θα αναδειχθεί απ’ τον αγώνα της Σιμόνα Χάλεπ κόντρα στην Τζίνι Μπουσάρ, που θα ξεκινήσει σε λίγη ώρα.Πηγή: sport-fm.gr