Τετάρτη 24 Σεπτεμβρίου 2014

Φάνηκε κουρασμένος…!

Δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων κόντρα στην Γκιαζιάντεπ ο ΠΑΟΚ, χάνοντας με 67-76 από την τουρκική ομάδα στην Πυλαία σε φιλικό ματς προετοιμασίας.

Φάνηκε κουρασμένος…
Η Γκαζιάντεπ νίκησε το κουρασμένο ΠΑΟΚ 76-67 στο «Παλατάκι» σε φιλικό ματς προετοιμασίας και ανέδειξε τη δουλειά που χρειάζεται να κάνει ο Σούλης Μαρκόπουλος στον «Δικέφαλο», ώστε οι «ασπρόμαυροι» να παρουσιαστούν έτοιμοι στις επίσημες υποχρεώσεις τους.

Η Γκαζιάντεπ ξεκίνησε εντυπωσιακά και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-8 στο πρώτο δίλεπτο. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς συνέχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με τρεις εύστοχες βολές του Χίγκινς το σκορ έγινε 2-13. Με Βον και Κάρτερ, όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε σε 11-18 στο 6’. Οι παίκτες του «Δικεφάλου» συνέχισαν να μειώνουν και με τον Μαργαρίτη να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ το σκορ έγινε 14-19 στο 8’. Στο φινάλε του δεκαλέπτου, η Γκαζιάντεπ προηγούνταν με +5.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με την Γκαζιάντεπ να εξακολουθεί να έχει προβάδισμα στο σκορ με + 5 στο 12’. Η άμυνα του «Δικεφάλου» βελτιώθηκε και ένα λεπτό αργότερα η διαφορά μειώθηκε στον πόντο με βολές του Τσόχλα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έστειλαν στο +6 τη διαφορά. Κάθε φορά που ο ΠΑΟΚ πλησίαζε, η Γκαζιάντεπ έβρισκε λύσεις και με τον Λόρμπεκ το σκορ έγινε 27-33 στο 17’. Ο Βον κατάφερε να μειώσει σε 31-33 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-39.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παρκέ με διάθεση να μειώσει την τρίτη περίοδο, όμως ο Κάλογουεϊ έδινε λύσεις στην ομάδα του και στο 33’ το σκορ έγινε 40-46. Ο Σαλούστρος προσπάθησε να μειώσει για τον ΠΑΟΚ, όμως ο Χίγκινς με δύο βολές έγραψε το 43-51. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 49-51 στο 28’, όμως οι Τούρκοι διατήρησαν τον έλεγχο και ολοκλήρωσαν τα τριαντάλεπτο 51-58.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η διαφορά έγινε ξανά διψήφια με το τρίποντο του Χάρις. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων του, οι οποίοι έφεραν τη διαφορά στο +15. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει με τους Δέδα και Λάνγκφορντ, όμως η Γκαζιάντεπ διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στο +9.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-58, 67-76

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 2, Κακαρούδης 9, Τσόχλας 4, Δέδας 3, Κώττας, Μαργαρίτης 9, Λάνγκφορντ 11, Βον 11, Όντουμ 5, Λιάπης, Σαλούστρος 13

Γκαζιάντεπ (Ζντοβτς): Ερντέν, Στέβιτς 5, Χάρις 22 (2), Λόρμπεκ 11 (3), Ρούζιτς 4, Χίγκινς 21 (3), Κάλλογουει 11, Αλμπαν 2

*Στη διάρκεια της αναμέτρησης, οι Τζέικ Οντουμ και Μαρκ Κάρτερ τραυματίστηκαν ελαφρά στο πόδι και στον αστράγαλο αντίστοιχα, ενώ ο δεύτερος δεν αγωνίστηκε καν στο δεύτερο ημίχρονο και την Τετάρτη θα υποβληθούν σε εξετάσεις. Εκτός αγώνα έμεινε προληπτικά και ο Κώστας Χαραλαμπίδης. *Πηγή: sport-fm.gr*