Πέμπτη 25 Σεπτεμβρίου 2014

Λάμπαρντ για… Όσκαρ!!

Μήπως να τον κρατούσε… μόνιμα; Την ώρα που ο Όσκαρ έβγαζε την Τσέλσι από τη δύσκολη θέση (2-1 την Μπόλτον), ο Φρανκ Λάμπαρντ οδηγούσε τη Μάντσεστερ Σίτι στο εντυπωσιακό 7-0 επί της Σέφιλντ Γουένσντεϊ

Λάμπαρντ για… Όσκαρ! (video)
Ευχές να γίνει δανεικός και… αγύριστος θα κάνουν στο τέλος οι φίλοι της Μάντσεστερ Σίτι για τον Φρανκ Λάμπαρντ.

Φουριόζος από το γκολ επί της Τσέλσι, ο 36χρονος μέσος πρωταγωνίστησε και στο ευρύ 7-0 των «πολιτών» επί της Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

Εκεί όπου άνοιξε κι έκλεισε το σκορ, ενώ ενδιάμεσα είχε διακόψει τον Τζέκο (που σκόραρε δις) κερδίζοντας επιπλέον κι ένα πέναλτι.

Με όση άνεση προκρινόταν, όμως, στο Λιγκ Καπ η Σίτι, άλλο τόσο… ζοριζόταν η Τσέλσι. Γιατί η ομάδα του Μουρίνιο (που είχε πάντως πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της) τα βρήκε μπαστούνια απ’ την Μπόλτον και χρειάστηκε ένα γκολ του Όσκαρ για να φτάσει στο δύσκολο 2-1.

Ακόμα πιο δύσκολα όμως πέρασε στην επόμενη φάση η Τότεναμ. Η Νότιγχαμ απείλησε να διευρύνει την αποχή των «σπιρουνιών» από τις νίκες, ωστόσο τρία γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο (από Μέισον, Σολδάδο και Κέιν) έδωσαν την πρόκριση (3-1) και μια νότα αισιοδοξίας στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Όσο για τα παιχνίδια της ημέρας, έγιναν στα Γουέστ Μπρομ-Χαλ και Κρίσταλ Πάλας-Νιούκαστλ. Στο πρώτοι οι γηπεδούχοι πέτυχαν δυο γκολ στα τελευταία λεπτά και έκλεψαν την πρόκριση (3-2).

Στο δεύτερο οι «καρακάξες» πίστεψαν ότι θα πανηγυρίσουν, αλλά ο Καϊκάι σκόραρε στις καθυστερήσεις κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο (βασικός) Μεχντί Αμπέντ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο ο Ντάμετ σκόραρε στο 112’ κι έστειλε την ομάδα του Πάρντιου στον επόμενο γύρο (3-2).