Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014

Άντεξε η Γαλατά!!

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Γαλατασαράι, νικώντας 71-64 τη Βαλένθια, η οποία μετρά μόνο ήττες στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Κορυφαίος ο Κάλος Αρόγιο για την τουρκική ομάδα.

Άντεξε η Γαλατά!
Παρά τις απουσίες των Γκονλούμ και Αρσλάν, η Γαλατασαράι πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 71-64 της Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» έφτασαν κοντά στην ανατροπή, λίγο πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Κάρλος Αρόγιο με 16 πόντους, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας αγωνίστηκε μόλις για 4:34'', σημειώνοντας 2 πόντους. Από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Λουκ Χαραγκόντι με επίσης 16 πόντους.

Η Βαλένθια ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα και το διατήρησε μέχρι τα μισά της περιόδου (8-10). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Γαλατασαράι «έτρεξε» ένα σερί 10-0, κάνοντας το 18-10. Η καλή άμυνα των παικτών του Εργκίν Αταμάν συνεχίστηκε και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +13 (25-12). Με την ίδια… συνταγή συνέχισε η Γαλατά και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η διαφορά να παίρνει συνεχώς την… ανιούσα και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τη βρίσκει στο +23 (47-24).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά και με πρωταγωνιστές τους Μπάικς και Χαραγκόντι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 12 στο τέλος (62-50). Οι γηπεδούχοι είχαν μπλοκάρει επιθετικά στην τέταρτη περίοδο, ενώ από την άλλη οι «νυχτερίδες» συνέχιζαν την αντεπίθεσή τους, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 69-64, περίπου 1:30’’ πριν τη λήξη. Όμως, οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν αρκετά άστοχοι, με τον Πότσιους να διαμορφώνει το τελικό 71-64.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 47-24, 62-50, 71-64.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοφ 10, Έρτσεγκ 12 (1), Τζαβάι 3, Βουγιούκας 2, Πότσιους 8, Αλντεμίρ 10 (12ριμπ.), Αραντόρι 8 (1), Αρόγιο 16 (2), Γκιουλέρ 2.

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 6 (2), Βαν Ρόσομ 11 (2), Σάτο 3 (1), Λίστσουκ 5, Βίβες, Μαρτίνες 6 (1), Μπάικς 11 (1), Λόντσαρ 4 (8ριμπ.), Αγκιλάρ 2, Χαραγκόντι 16 (2).*Πηγή: sport-fm.gr*