Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014

«Δολοφονική» ΤΣΣΚΑ!!

Μην την είδατε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας! Οι παίκτες του Ιτούδη πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο μέρος και με πλουραλισμό στην επίθεση διέλυσαν την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 99-80.

«Δολοφονική» ΤΣΣΚΑ!
Δεν καταλαβαίνει ούτε από αντιπάλους, ούτε από πρωταθλήματα! Με εξαιρετική εμφάνιση, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε στη Ρωσία την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 99-80 και έκανε το 2x2 στο δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας, δείχνοντας εκ νέου τις «ορέξεις» της για φέτος.

Το επιμέρους σκορ 32-13 υπέρ της ομάδα του Ιτούδη ήταν αυτό που έδωσε το… έναυσμα για τους μετέπειτα νικητές που είχαν για κορυφαίο τον Τεόντοσιτς (που έγραψε ιστορία) με 15 πόντους κι 11 ασίστ. Στους 18 σταμάτησε ο Ουίμς, ενώ 17 είχε ο Κάουν. Για τους πρωταθλητές Ευρώπης 18 πόντους είχε ο Ραντλ, ενώ ο Σχορτσανίτης έμεινε στους 4 (16’).

Πιο συγκεντρωμένη μπήκε στο ματς η Μακάμπι που προηγήθηκε 1-5 με τον Πάργκο, προτού ο Μάριτς γράψει το 4-11, αναγκάζοντας τον Ιτούδη να καλέσει τάιμ-άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Όπως κι εν τέλει έγινε, με βελτίωση στην άμυνα, με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και τον Χάινς να βάζει μπροστά στο σκορ την ΤΣΣΚΑ (14-13). Ένα προβάδισμα -ισχνό- που διατηρήθηκε για τους Ρώσους, 21-19.

Η επίθεση των γηπεδούχων είχε πάρει φωτιά. Και το γρήγορο τέμπο γενικά τους βοηθούσε ακόμα περισσότερο. Και με δύο τρίποντα απ’ τους Τζάκσον και Τεόντοσιτς, η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 πόντους (29-21). Ο Ραντλ κρατούσε όρθιους και σχετικά κοντά στο σκορ τους Ισραηλινούς, προτού αρχίσει ένας μίνι… διαγωνισμός τριπόντων (δύο εκατέρωθεν) για το 40-36 στο 17’. Και κάπως έτσι με υψηλό σκορ, η ΤΣΣΚΑ πήγε στα αποδυτήρια με το 48-41, έχοντα τον Ουίμς σε καλό επιθετικά βράδυ.

Οι Ρώσοι ήθελαν να πατήσουν… γκάζι και να «εξαφανιστούν». Να καθαρίσουν μια και καλή τον αγώνα. Και έτσι έγινε! Πιέζοντας στην άμυνα και σκοράροντας κατά ριπάς, έτρεξαν σερί 13-2 και διαμορφώνοντας το 61-43 έβαλαν πολύ γερά τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα. Και το τρίποντο του Τζάκσον, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, έφερε το +24 (ύψιστη τιμή μέχρι τότε) για τους Μοσχοβίτες, 73-49, ενώ με μίνι σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου (με Φριτζόν), οι γηπεδούχοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο 80-54!

Το ποιος θα νικήσει το ξέραμε. Αυτό που έμενε να φανεί ήταν αν θα φτάσει τους 100 η «αρκούδα» ή αν θα μετριάσει το εύρος της ήττας η Μακάμπι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν απ’ το -26 στο -16 (92-76), δύο λεπτά πριν το φινάλε, αλλά μέχρι εκεί. Ο νεαρός Κορόμπκοφ πήρε χρόνο συμμετοχής, σημείωσε κάποιους πόντους και τελικά η 100άρα χάθηκε για την ΤΣΣΚΑ αφού στη τελευταία επίθεση του αγώνα ο Στρέμπκοφ αστόχησε για τρεις κι έτσι έμεινε το 99-80!

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 48-41, 80-54, 99-80

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Αστράπκοβιτς, Τεόντοσιτς 15 (11 ασίστ), Φριτζόν 8, Τζάκσον 8, Κορόμπκοφ 8, Ουίμς 18, Ζοζούλιν 3, Στρέμπκοφ 2, Βοροντσέβιτς 13 (11 ριμπάουντ), Κάουν 17 (8 ριμπάουντ), Χάινς 7

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Πάργκο 7, Χέινες 8, Ραντλ 18, Λάινχαρτ 1, Πνίνι 12, Κοέν, Οχαγιόν 8, Αλτίτ, Λάντσμπεργκ 14, Σχορτσανίτης 4, Μάριτς 8