Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014

Άνετη και ωραία η Φενέρ!!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ έκανε το «δύο στα δύο» στον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικρατώντας 91-76 της Τουρόβ. Πρώτος σκόρερ ο Γκούντλοκ με 27 πόντους.

Άνετη και ωραία η Φενέρ
Ελέγχοντας το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη, σε ισάριθμα παιχνίδια στον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικρατώντας 91-76 της Τουρόβ. Κορυφαίος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Γκούντλοκ με 27 πόντους, ενώ για τους Πολωνούς ξεχώρισαν οι Κούλιγκ και Κόλινς με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Εντυπωσιακά μπήκε στο ματς η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, ξεκινώντας με ένα σερί 13-0, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +15 (15-30). Η Τουρόβ αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο με τους Κόλινς και Κούλιγκ, οι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των Τούρκων, ρίχνοντας τη διαφορά στους δέκα (40-50) στο τέλος.

Το ίδιο σοβαρά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Τουρόβ, αλλά η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ δεν της άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 60-69. Οι Πολωνοί δεν έδειχναν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν, μειώνοντας ακόμα και στους πέντε πόντους (73-78), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, σε εκείνο το σημείο η τουρκική ομάδα «απάντησε» με ένα σερί 9-0, κάνοντας το 73-87. Εκεί ουσιαστικά, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς «κλείδωσε» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 91-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-30, 40-50, 60-69, 76-91.

Τουρόβ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 20 (1), Κούλιγκ 23 (3), Κάρολακ, Γιάραμάζ 7, Γκοσποντάρεκ, Ντίλεβιτς, Μολντοβάνου 5 (1), Νίκολιτς, Τέιλορ 12 (1), Ζιγκεράνοβιτς 9.

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκούντλοκ 27 (1), Χίκμαν 10, Μπιέλιτσα Ν. 5, Ερντέν 9, Μπογκντάνοβιτς 4, Αλτιντίγκ, Σαβάς 10 (7 ριμπ.), Βέσελι 8 (2), Σιπαχί 2, Πρέλντζιτς 16 (2).