Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014

Έκανε… Παππά-δες!!

Με κορυφαίο τον Νίκο Παππά, ο Παναθηναϊκός -απόντος του Δημήτρη Διαμαντίδη- κατέβαλε την αντίσταση του μαχητικού Άρη επικρατώντας 76-69, στο ΟΑΚΑ, ενόψει του… Γολγοθά σε Ευρωλίγκα και Ελλάδα.

Έκανε… Παππά-δες!
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν απών, αλλά ο Νίκος Παππάς φώναξε βροντερό «παρών»! Με ηγέτη τον Έλληνα γκαρντ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 76-69 τον Άρη στο ΟΑΚΑ, ενόψει του δύσκολου προγράμματος που ακολουθεί σε Ευρωλίγκα και Ελλάδα.

Ο 24χρονος διεθνής είχε 23 πόντους, με τον Γιάνις Μπλουμς να σταματά στους 14 και τον Εστέμπαν Μπατίστα να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης κορυφαίος ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 19 πόντους.

Ύστερα από ένα… στείρο πρώτο δίλεπτο, τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Άρης πήραν… μπρος. Οι δύο ομάδες αποφάσισαν να τρέξουν στο παρκέ, συμβαδίζοντας στο σκορ (10-9), μέχρι που οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +4 (10-14) με καλάθια των Ριντ και Τόμας. Οι «κίτρινοι» συντηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (14-19), καθώς σε εκείνο το σημείο ο Παππάς ήρθε… ορεξάτος από τον πάγκο και δίνοντας την απαραίτητη ώθηση, το «τριφύλλι» έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (24-19).

Ο Άρης δεν έδειχνε διατεθειμένος να παρατήσει το ματς. Έτσι, στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έφεραν το ματς στην ισοπαλία (24-24), ενώ κατάφεραν να περάσουν ακόμα και μπροστά (26-29). Όμως, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έλυσε το επιθετικό του πρόβλημα με τον Γιάνις Μπλουμς. Ο Λετονός με το που πέρασε στο παρκέ άρχισε να… πυροβολεί έξω από τα 6,75μ., ενώ με τη βοήθεια των Παππά και Σλότερ, η διαφορά ξέφυγε στο +14 (46-32), ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο χρόνο που απέμεινε, οι «κίτρινοι» το μόνο που έκαναν, ήταν να διαμορφώσουν το 46-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παρκέ και έτσι ο Άρης δεν έχασε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, κάνοντας ένα σερί 7-0 (46-42), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Μάλιστα, οι «κίτρινοι» μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (50-48), περίπου στα μισά της περιόδου, όμως οι παίκτες του Ιβάνοβιτς «απάντησαν» με καλές άμυνες και ένα 6-0 (56-48), ενώ κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (61-51).

Το «τριφύλλι» διατηρούσε την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου (70-62). Μάλιστα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πίστευαν στην ανατροπή, φέρνοντας το ματς στους πέντε πόντους (74-69), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Όμως, ο Παππάς με το καλάθι που πέτυχε στη συνέχεια «ξεμπλόκαρε» τον Παναθηναϊκό και αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν πέτυχε... γκολ, το 76-69 να μένει μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 46-35, 61-51, 76-69.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 9 (9ρ, 5ασ), Φώτσης 3, Παππάς 23 (3), Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ 4, Μπατίστα 12 (10ρ), Μπλουμς 14 (4), Ράιτ.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (4), Γκίκας, Ριντ 13 (1), Τόμας 10 (7 κλ.), Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 5, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 6