Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015

Δύσκολες προκρίσεις για Παρί, Σεντ Ετιέν!

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-1 της Μπορντό και πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας. Δραματική πρόκριση για Σεντ Ετιέν 5-3 στην παράταση την Τουρ.

Δύσκολες προκρίσεις για Παρί, Σεντ Ετιέν
Οι Παριζιάνοι πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Έντισον Καβάνι στο 14ο λεπτό, ενώ ο Παστόρε στο 33ο λεπτό έκανε το 2-0. Η Μπορντό μείωσε με τον Ρολάν στο 47ο, ωστόσο παρά την αποβολή του Καμαρά στο 83ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη.

Στο άλλο πολύ ενδιαφέρον ματς για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Γαλλίας, η Τουρ πρόσφερε μια πραγματική δοκιμασία στη Σεντ Ετιέν με το ματς να τελειώνει 3-3 στην κανονική διάρκεια και 5-3 στην παράταση. Ο Μπαγιάλ-Σαλ έβαλε μπροστά την Τουρ με αυτογκόλ στο 10’, όμως οι «στεφανουά» φαινόταν ότι θα πάρουν την πρόκριση όταν το σκορ έγινε 1-3 με τους Μονέ Πακέ και 2 τέρματα του Φαν Φολσφίνκελ στο 71’ και το 73’. Όμως η Τουρ είχε απάντησε με τον Αντάν στο 75ο και τον Μπεργκουνιού στο 80’ για να οδηγήσει το ματς σε παράταση. Ο Ερντίνγκ 105’ και ο Μονέ Πακέ στο 118’ διαμόρφωσαν το τελικό 1-5.