Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015

Όχι δάκρυα για τον ΠΑΟΚ!!

Πάλεψε για την απόλυτη υπέρβαση, αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ. Η… ευρωλιγκάτη Χίμκι νίκησε 82-78 τον «Δικέφαλο του βορρά» με το ροζ φύλλο αγώνα να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Δύσκολα η πρόκριση.

Όχι δάκρυα για τον ΠΑΟΚ!
Αυτή την φορά δεν είχε buzzer beater. Δεν είχε καν «καθοριστικό» σουτ για τον ΠΑΟΚ στο… φινάλε.

Ο Δικέφαλος του βορρά πάλεψε στα ίσα την υπερδύναμη (για τα επίπεδα του Eurocup) Χίμκι και τελικά «λύγισε» με σκορ 82-78, στην Πυλαία για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Σε αρκετά μεγάλο διάστημα, οι Θεσσαλονικείς (που είναι στο 1-2 το ρεκόρ τους) βρίσκονταν κοντά, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα «ξέσπασμα» των Ρώσων έγειρε υπέρ τους την πλάστιγγα.

Με 17 πόντους τέλειωσε τον αγώνα ο Κάρτερ, τρεις λιγότερους ο Λάνγκφορντ (που σίγησε στο τέλος), ενώ για τους νικητές 14 έβαλε ο Χάνεϊκατ με τους Ράις και Πόποβιτς να ΄χουν από 11 και 10 με 5 ασίστ έκαστος.

Συγκεντρωμένος μπήκε στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 7-4. Δεν το χάρηκε για πολύ, όμως, έχασε την επαφή του με το καλάθι και με τον Πάτεεφ να «ζεσταίνεται», η Χίμκι όχι μόνο ανέκτησε τα ηνία του αγώνα, αλλά ξέφυγε και με 7 (9-16), προτού ο Κόπονεν ανεβάσει τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα (9-20). Προς στιγμήν, ο Δικέφαλος του βορρά έβγαλε αντίδραση και μείωσε ακόμα και στους τέσσερις, με τους Ρώσους, βέβαια να κλείνουν την περίοδο με συνεχόμενες βολές για το υπέρ τους 16-24.

Το… κόλπο ήταν για τους Θεσσαλονικείς να «σφίξουν» την άμυνά τους και να περιορίσουν τα «ατού» των αντιπάλων τους. Και το κατάφεραν, ενώ σε συνδυασμό με την ευστοχία του, ξαναμπήκαν γρήγορα-γρήγορα στο… κόλπο, με το τρίποντο του Κάρτερ να «γράφει» το 24-26 στο 14’. Η αντεπίθεση δεν έμεινε εκεί, αλλά συνεχίστηκε με τους παίκτες του Μαρκόπουλου να παίρνουν προβάδισμα μετά από ώρα, χάρη στον Λάνγκφορντ, 31-30. Ο Αμερικανός ήταν εντυπωσιακός (12π. στο 20’), το ‘χε πάρει προσωπικά και κόντρα στα «θηρία» της Χίμκι, κρατούσε «όρθιο» τον ΠΑΟΚ με το 40-40 του πρώτου μέρους να αφήνει… υποσχέσεις για την επανάληψη.

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι πλέον. Ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεπε στους Ρώσους να ξεφύγουν, ήταν… κολλιτσίδα πίσω τους και μάλιστα ξαναπέρασε μπροστά έστω κι οριακά (50-49). Παρά το «φόρτωμα» με φάουλ των γηπεδούχων, δεν έχαναν την επαφή τους με την αντίπαλό τους, που πάντως τέλειωσε την περίοδο στο +3, με τον Πόποβιτς να διαμορφώνει το 54-57.

Και μέσα στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου, έδειξαν τα πάντα… να χάνονται. Η Χίμκι έτρεξε σερί 0-10 απ’ την έναρξη του δεκαλέπτου και στο 33’ βρέθηκε να προηγείται με 13 και να δείχνει πως έχει «κλειδώσει» το διπλό. Ο Κάρτερ προσπαθούσε να σηκώσει στις πλάτες του τον ΠΑΟΚ, αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν διαφορά ασφαλείας μέχρι και το 36’ (64-75). Ο Δικέφαλος του βορρά προσπάθησε για την ολική επαναφορά και με γκολ-φάουλ του Όντουμ η διαφορά έπεσε στους 5 (70-75), στα δύο λεπτά πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Δέδα στα 10’’ πριν το τέλος έριξαν τη διαφορά στους 3 (76-79) και διατηρήθηκαν οι ελπίδες για μια ανέλπιστη νίκη. Ο Τσόχλας το ‘φερε στο καλάθι (78-80), αλλά ο Κόπονεν ήταν ψυχραιμότατος απ’ τις βολές και «υπέγραψε» το τελικό 78-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-40, 54-57, 78-82

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 14 (1), Λιάπης 2, Κάρτερ 17 (2), Κακαρούδης 8, Τσόχλας 8 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Όντουμ 6 (1), Βον 10, Μπρέμερ, Σαλούστρος 2.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 11, Ογκούστιν 4, Πόποβιτς 10 (1), Πατέεφ 13, Κόπονεν 13 (2), Βιάλτσεφ 6, Μόνια 5, Λοβέρν 2, Χόνεϊκατ 14 (2), Ντέιβις 4. *Πηγή: sport-fm.gr*