Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015

Στο… τσακ η Ίντερ!!

Το λάδι της Ίντερ έβγαλε η Σαμπντόρια στο «Μεάτσα». Οι νερατζούρι, παρότι αγωνίζονταν με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 10’, χρειάστηκαν το τελευταίο τέταρτο για να προκριθούν, χάρη στο 2-0, στους «8»

Στο… τσακ η Ίντερ
Μπορεί να αγωνιζόταν από το πρώτο δεκάλεπτο με παίκτη παραπάνω, όμως η Σαμπντόρια αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι» για την Ίντερ. Τελικά με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο οι «νερατζούρι» κατάφεραν να γλιτώσουν τις περιπέτειες, 2-0, και να προκριθούν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι στο «Μεάτσα». Η αποβολή του Κρίστισιτς μόλις στο 11ο λεπτό, έβαλε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο τους Γενοβέζους. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες όμως δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα, ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Ικάρντι στο 37’ . Με το πέρασμα των λεπτών η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς άρχισε να ξεθαρρεύει και είχε από την πλευρά της κάποιες ευκαιρίες για να κάνει την ζημιά έπειτα από αντεπιθέσεις.

Σταδιακά, η Ίντερ ανέβασε την απόδοσή της και τελικά τα κατάφερε. Ο Σακίρι άνοιξε το σκορ στο 77’ και παράλληλα και τον δρόμο προς την πρόκριση. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, που έμειναν με 9 στο 77’ καθώς ο Βσόλεκ είδε απευθείας κόκκινη κάρτα. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 88ο λεπτό ο Ικάρντι.