Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015

Πήρε το ντέρμπι ο Εντινγκά!

Το «μεγάλο» αποτέλεσμα που ήθελε για να μπει στο παιχνίδι της πρόκρισης βρήκε το Κονγκό. Η ομάδα του Ντελβίν Εντινγκά νίκησε 1-0 την Γκαμπόν, ενώ νωρίτερα Μπουργκίνα Φάσο και Γουϊνέα κόλλησαν στο 0-0.

Πήρε το ντέρμπι ο Εντινγκά
Δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Εθνών μπήκε το Κονγκό, καθώς πήρε με σκορ 1-0 το ντέρμπι του Α’ ομίλου κόντρα στην Γκαμπόν, για την 2η αγωνιστική.

H βαθμολογία του Α' ομίλου:
1. Κονγκό 4
2. Γκαμπόν 3
3. Γουϊνέα 2
4. Μπουρκίνα Φάσο 1

Η ομάδα του Ντελβίν Εντινγκά, που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Η λύση όμως ήρθε με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, με τον Ονιανγκουέ (48’). Η Γκαμπόν πίεσε, είχε ευκαιρίες αλλά το γκολ δεν είχε με αποτέλεσμα να χάσει την 1η θέση του γκρουπ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, Γουϊνέα και Μπουρκίνα Φάσο κόλλησαν στο 0-0.*Πηγή: sport-fm.gr*