Τρίτη 6 Ιανουαρίου 2015

Η φανέλα είναι… βαριά!!

Ο εύσωμος Ακινφένουα έκανε ό,τι μπορούσε για την έκπληξη, όμως η Λίβερπουλ δεν ήθελε μπλεξίματα. Με γκολ του Τζέραρντ οι Ρεντς πήραν τη νίκη στην έδρα της Γουίμπλετον (2-1) και την πρόκριση στους «32»

Η φανέλα είναι… βαριά
Ήταν το ματς της χρονιάς για την Γουίμπλετον, όμως η Λίβερπουλ ήταν αμείλικτη. Με οδηγό και πάλι τον Στίβεν Τζέραρντ η ομάδα του Ρότζερς πήρε την εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 και πέρασε στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο αρχηγός των «Ρεντς» έπιασε δουλειά από το 12ο λεπτό, όταν και άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δυνάμεις και κατάφεραν να βρουν δίχτυα με το μεγάλο –λόγω σωματοδομής και κιλών- αστέρι τους! Ο Αντεμπάγιο Ακινφένουα λοιπόν, απάντησε στο 36΄ βάζοντας φωτιά στο ματς. Η Λίβερπουλ πίεσε στη συνέχεια του ματς και τελικά κατάφερε να βρει το γκολ, που εν τέλει της χάρισε και τη νίκη-πρόκριση, ξανά με τον Στίβεν Τζέραρντ, που πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο 62’.

inner

Θα τα ξαναπούν Μπέρνλι και Τότεναμ με το 1-1 στο «Τερφ Μουρ». Μετά από ένα βαρετό πρώτο ημίχρονο (με καμία τελική!) οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν δίχτυα, όμως νικητής δεν βγήκε και θα υπάρξει επαναληπτικός. Το σκορ άνοιξαν οι «spurs» με τον Τσαντλί στο 56ο λεπτό, ενώ για τους γηπεδούχους η απάντηση ήρθε στο 73’ με τον Βόουκς.

Πρόγραμμα-Αποτελέσματα της φάσης των «64» του Κυπέλλου Αγγλίας

Παρασκευή 02/01
Κάρντιφ-Κόλτσεστερ 3-1
(34’ Ραλς, 53’ Χάρις, 60’ Τζόουνς - 74’ Σέαρς)

Σάββατο 03/01
Γουέστ Μπρομ-Γκέιτσχεντ 7-0
(42’, 46’ 53’, 90+1’ Μπεραχίνο, 45+1’ Ανιτσέμπε, 55’ Μπραντ, 79’ Μόρισον)

Κέμπριτζ-Λούτον 2-1
(27’ Σίμπσον, 74’ Χάριμαν - 66’ Ντόναλντσον)

Λέστερ-Νιουκάστλ 1-0
(39’ Ουλόα)

Μίλγουολ-Μπράντφορντ 3-3
(36’ ΜακΝτόναλντ, 66’, 83’ Φούλερ - 6’, 76’ Κνοτ, 70’ αυτ. Νέλσον)

Μπάρνσλεϊ-Μίντλεσμπρο 0-2
(48’ Φόσεν, 84’ Αγιάλα)

Μπλάιθ Σπάρτανς-Μπέρμιγχαμ 2-3
(35’, 41’ Ντέιλ - 52’ Νόλακ, 55’, 58’ Τόμας)

Ρόδεραμ-Μπόρνμουθ 1-5
(10’ Μπρίντλεϊ - 44’ ΜακΝτόναλντ, 58’ Στάνισλας, 63’ Φρέιζερ, 67’, 71’ Κέρμοργκαντ)

Ροτσντέιλ-Νότιγχαμ 1-0
(12’ πεν. Βινσέντι)

Τρανμίρ-Σουόνσι 2-6
(70’ Πάουερ, 83’ Στόκτον - 34’ Ντάιερ, 49’ Κάρολ, 59’ Μπάροου, 77’, 90+4’ Γκομίς, 85’ Ρούτλτετζ)

Στόουκ-Ρέξαμ 3-1
(80' Αρναούτοβιτς, 88', 90+4' Άιρλαντ - 73' Κάρινγκτον)

Σκάνθορπ-Τσέστερφιλντ (21:45)

** Σε περίπτωση ισοπαλίας θα υπάρξει επαναληπτικός στην έδρα της φιλοξενούμενης ομάδας. *Πηγή: sport-fm.gr*