Τρίτη 6 Ιανουαρίου 2015

«Όρθιος» στην Κυψέλη ο ΠΑΟΚ!!

Παρά την υπερπροσπάθεια του Παναθηναϊκού που ανέτρεψε το ματς από το 0-2, ο «δικέφαλος» κατάφερε να κερδίσει με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague.

«Όρθιος» στην Κυψέλη ο ΠΑΟΚ
Ματς για γερά νεύρα στο κλειστό της Κυψέλης με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με το «διπλό» επικρατώντας 3-2 (23-25, 24-26, 27-25, 25-22, 10-15) σετ του Παναθηναϊκού στην αυλαία του πρώτου γύρου της Volleyleague.

Με αυτή την νίκη ο «δικέφαλος» παρότι έχασε πόντο, παρέμεινε στο κατόπι του Ολυμπιακού στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παναθηναϊκός αν και προσπάθησε δεν μπόρεσε να αποφύγει την 5η συνεχόμενη ήττα του.
Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Εφραιμίδης (25 πόντοι, 58% επίθεση) και Παντακίδης (12 πόντοι, 5 μπλοκ), ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Καμίνσκι –στο τελευταίο πιθανότατα παιχνίδι του με τους «Πράσινους»- με 26 πόντους και 50% αποτελεσματικότητα.

Ο ΠΑΟΚ έλεγχε το ματς μέχρι το 0-2 δείχνοντας ποιότητα και ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία παρά την καλή απόδοση του Παναθηναϊκού που όμως δεν είχε διάρκεια. Στην συνέχεια –όπως και με τον Ολυμπιακό- με την βοήθεια των φιλάθλων του ο Παναθηναϊκός γύρισε το ματς και με κορυφαίους τους Καμίνσκι, Πρωτοψάλτη έφερε το ματς στα ίσια (2-2).
Στο ται μπρέικ μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα του ΠΑΟΚ, ο οποίος έδειξε για ποιο λόγο φέτος είναι διεκδικητής του τίτλου, έχοντας σε 11 παιχνίδια μόλις μία ήττα και αυτή από τον Ολυμπιακό.

To ματς
1ο σετ:
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 1-4 με άσσο του Παντακίδη και διατήρησε την πρωτοπορία μέχρι το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (4-8). Στην συνέχεια με τους Καμίνσκι και Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός ψαλίδισε την διαφορά (8-10), αλλά ο «δικέφαλος» κατάφερε να ξεφύγει ξανά και να προηγηθεί 12-16 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ και λίγο αργότερα 12-17 στην μέγιστη διαφορά του πρώτου σετ. Με σερί 5-0 και τον Πρωτοψάλτη να παίρνει κρίσιμους πόντους και να σημειώνει ατομικό μπλοκ σε Γκόμεζ, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 17-17 και το ματς ξεκίνησε από την αρχή. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Στο 20-20 ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις ευκαιρίες με κόντρα μπάλα, αλλά ο Παντακίδης σταμάτησε με μπλοκ τον Κούκ (20-21), ωστόσο στην επόμενη φάση ο Αμερικάνος πήρε το… αίμα του πίσω ισοφαρίζοντας (21-21). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε σε κρίσιμο σημείο 22-24 με τον Κουρνέτα και τελικά πήρε το σετ με επίθεση του Σαφράνοβιτς για το 23-25.

2ο σετ: Εντυπωσιακό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό. Με τρεις άσσους από Καμίνσκι, Κουκ, Πανταλέων οι «Πράσινοι» πήραν προβάδισμα 8-3 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ και λίγο αργότερα με 9-4 με πόντο του Χόι. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας σε 10-8 με μπλοκ του Παντακίδη και λίγο αργότερα σε 12-10 πάλι με επίθεση πρώτου χρόνου από τον κεντρικό του. Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (16-13). Στο 17-14 ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση του και με τον Γκόμεζ να σημειώνει δύσκολους πόντους και ένα μπλοκ πέρασε μπροστά 17-18, ενώ ο Παντακίδης λίγο αργότερα με άσσο έγραψε το 18-20. Ο «δικέφαλος» κράτησε το προβάδισμα (21-23) με επίθεση του Γκόμεζ. Με τρία μπλοκ του Χόι πάνω σε Μουρ και Σαφράνοβιτς (2) έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά 24-23 για το πρώτο σετ μπολ. Ο Εφραιμίδης ισοφάρισε με επίθεση (24-24),
ο Παντακίδης με μπλοκ στον Χόι έκανε το 24-25 και ο ΠΑΟΚ πήρε και αυτό το σετ με 24-26 μετά από την άουτ επίθεση του Κούκ.

3ο σετ: Πολύ καλό ξεκίνημα και σε αυτό το σετ για τον Παναθηναϊκό με 6-3. Ο Καμίνσκι και ο Πρωτοψάλτης επιθετικά συνέχισαν να παίρνουν το βάρος των επιθέσεων και το «τριφύλλι» έφτασε πρώτο στο τεχνικό ταιμ άουτ (8-6). Με άσσο του Πανταλέων και λάθος επίθεση του Μουρ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +5 (14-9) και δύο φάσεις αργότερα ο Πρωτοψάλτης έκανε το 15-10. Στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά 16-12 με επίθεση του Χόι. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ομάδας του Ανδρεόπουλου μειώνοντας σε 17-15, ενώ ο Σαφράνοβιτς με άσσο πάνω στον Πρωτοψάλτη έφτασε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής (17-16). Ο «δικέφαλος» κατάφερε να ισοφαρίσει με επίθεση του Εφραιμίδη και να προηγηθεί (19-20) με μπλοκ του Κουρνέτα στον Πρωτοψάλτη. Ο ΠΑΟΚ είχε ματς- μπολ με δύο ευκαιρίες στο 22-24, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με μπλοκ του Κουκ στον Γκόμεζ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 24-24 και με επίθεση του Καμίνσκι από καλό σερβίς του Πρωτοψάλτη έγινε το 25-24. Ο νεαρός ακραίος έστειλε την μπάλα άουτ για το 25-25. Ο Κουκ έκανε το 26-25 και ο Πανταλέων σταμάτησε με μπλοκ τον Γκόμεζ για το 27-25 για το 1-2.

4ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα από το 3ο σετ οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι στο σκορ με 4-2, 6-4 με μπλοκ Καμίνσκι και 8-4 με νέο μπλοκ Πρωτοψάλτη. Ο Καλμαζίδης ξεκίνησε στην επτάδα του ΠΑΟΚ τον Ντίνα αντί του Μουρ στο κέντρο, αλλά δεν τον δικαίωσε και ο Αμερικάνος επανήλθε. Ο Κουκ με νέα επίθεση έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (10-5) στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου κράτησε την διαφορά μέχρι το 12-7. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-9 και ο Κούκ με επίθεση και άσσο επανέφερε την διαφορά για το 14-9. Ο «δικέφαλος» έφτασε στο -2 (15-13), αλλά ο Εφραιμίδης έστειλε στο σερβίς το φιλέ λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (16-13). Ο Μουρ έστειλε την μπάλα άουτ από το σερβίς και ο Χόι με μπλοκ στον Γκόμεζ έκανε το 18-14. Με νέο μπλοκ του Κουκ στον Σαφράνοβιτς ο Παναθηναϊκός κράτησε την διαφορά στο +5 (20-15). Με μπλοκ του Παντακίδη στον Κουκ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 21-18, αλλά ο Πανταλέων με πρώτο χρόνο έκανε το 22-18 και ο ίδιος παίκτης δύο φάσεις αργότερα σταμάτησε με μπλοκ τον Γκόμεζ για το 23-19. Με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη του Μουρ και άουτ επίθεση του νεαρού ακραίου η ομάδα του Καλμαζίδη μείωσε σε 23-21. Ωστόσο ο Πρωτοψάλτης έκανε το 24-21 για το πρώτο σετ μποκ. Ο Σαφράνοβιτς μείωσε και ο Πρωτοψάλτης με νέα επίθεση έκανε το 25-22 για το 2-2.

5ο σετ: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με μπλοκ του Παντακίδη στον Κουκ (0-1), ο Καμίνσκι ισοφάρισε με επίθεση, αλλά το άουτ σερβίς του Κουκ έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (1-2). Ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ άουτ έκανε το 2-2 και οι «Πράσινοι» πήραν… κεφάλι με άουτ επίθεση του Γκόμεζ. Με δεύτερη συνεχόμενη άουτ επίθεση από τον Εφραιμίδη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +2 (4-2). Ο νεαρός ακραίος στην επόμενη φάση ήταν εύστοχος και ο Χόι έστειλε την μπάλα άουτ σε πρώτο χρόνο με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει (4-4). Μάλιστα ο Γκόμεζ με μπλοκ άουτ έδωσε προβάδισμα (4-5) στον «δικέφαλο» και ο Εφραιμίδης με άσσο πάνω στον Πρωτοψάλτη έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με +2 (4-6). Ο Κουκ με επίθεση και ο Μουρ με άουτ επίθεση έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια (6-6), ενώ ο Γκόμεζ με δυο επιθέσεις έκανε το 6-8 λίγο πριν το τεχνικό ταιμ άουτ. Ο Καμίνσκι μείωσε (7-8), αλλά ο Πρωτοψάλτης έκανε λάθος στο σερβίς (7-9), ενώ με νέα λάθη από Κουκ (φιλέ) και Καμίνσκι (άουτ επίθεση), ο «δικέφαλος» ξέφυγε με +4 (7-11). Ο Καμίνσκι έκανε το 8-11, ο Εφραιμίδης πίσω από τα τρία μέτρα πήρε την επίθεση για το 8-12 και ο Σαφράνοβιτς έστειλε την μπάλα άουτ από το σερβίς (9-12). Ο Εφραιμίδης πήρε κρίσιμο μπλοκ άουτ για το 9-13 και ο Αναστασιάδης έστειλε την μπάλα άουτ (10-13). Στην επόμενη φάση ο Γκόμεζ έκανε το 10-14 και ο Καμίνσκι έστειλε την μπάλα άουτ για το 10-15 και το 2-3.

5ο σετ: 4-5, 7-10, 8-12, 10-15

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους 64 επιθέσεις 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 24-26, 27-25, 25-22, 10-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 26 (22/44 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ), Κουκ 19 (13/27 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ - 55% άριστες), Πρωτοψάλτης 18 (16/39 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Χόι 10 (6/16 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 8 (6/13 επ, 1 άσσοις, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 53% υπ - 28% άριστες), Μπόυρας (λ), Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 12 (5/9 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (μπλοκ), Μουρ 9 (8/13 επ, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/45 επ, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 25 (23/40 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ - 48% άριστες), Σαφράνοβιτς 10 (8/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 33% άριστες) / Γκάρας (λ, 53% υπ - 34% άριστες), Ντίνας 1 (μπλοκ), Σαμπάνης, Αναστασιάδης

Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Δημήτρης Εφραιμίδης είπε: «Δεν είμαστε στην κορυφή, αλλά κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Σίγουρα θα ήταν αλλιώς στην κορυφή, αλλά πάμε βήμα – βήμα. Μην ξεχνάμε ότι ο Παναθηναϊκός έχει μια πολύ καλή ομάδα και ο κόσμος κάνει μια πολύ καλή ατμόσφαιρα. Μετά την ανατροπή στο τρίτο σετ η ψυχολογία μας έπεσε, αλλά στο τάι μπρέικ παίξαμε όπως πρέπει να πήραμε τη νίκη. Κάθε αθλητής θέλει τους τρεις πόντους, αλλά και οι δύο πόντοι είναι πολύ σημαντικοί». Για την απόδοσή του: «Το σημαντικό είναι να νικάει η ομάδα. Άλλη μέρα θα βοηθήσω πιο πολύ εγώ, άλλη μέρα ο Σαφράνοβιτς, άλλη μέρα ο Γκόμεζ ή άλλος παίκτης».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού, Μιχάλ Καμίνσκι δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος που επέστρεψα στις καλές εμφανίσεις, αλλά όχι για την ήττα στο 5ο σετ . Ήμασταν κοντά στη νίκη αλλά κάναμε πολλά λάθη στο τάι μπρέικ».
Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Νικήσαμε μια πάρα πολύ δυνατή και καλή ομάδα. Είχα πει και στα παιδιά ότι δεν θα περάσουν ομάδες εύκολα από την έδρα του Παναθηναϊκού. Βέβαια, όταν είσαι 2-0 και 24-22, ίσως υπάρχει μια πίκρα για το γεγονός ότι δεν πήρες τους τρεις βαθμούς, αλλά πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι γιατί τα δύο σετ τα πήραμε στον πόντο. Στο 5ο σετ ήμασταν πιο αποφασιστικοί και συγκεντρωμένοι».
Για την απόδοση του Δημήτρη Εφραιμίδη: «Είναι πολύ ψηλά τα ποσοστά του. Ο Δημήτρης πάει πολύ καλά, αλλά η ομάδα είναι ομάδα. Και αυτός βοηθάει την ομάδα και η ομάδα τον βοηθάει να γίνεται καλύτερος. Εγώ κοιτάω όμως τα συνολικά στατιστικά και είναι ισορροπημένα. Ίσως ήμασταν καλύτεροι στην υποδοχή, αλλά έχω συνηθίσει από την ομάδα μου να έχει καλύτερη υποδοχή από την σημερινή».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Από την ήττα δεν είσαι ποτέ ευχαριστημένος. Από όλα τα ματς κάτι κερδίζουμε. Σε αυτά τα παιχνίδι δεν είμαστε το φαβορί, είμαστε το αουτσάιντερ και ο βαθμός είναι ικανοποιητικός. Παρόλα αυτά έχουμε την «τρέλα» να θέλουμε να τα κατακτήσουμε όλα».
Για τον Μιχάλ Καμίνσκι: «Δεν έχω προβληματισμό. Ο Καμίνσκι είναι σπουδαίος παίκτης. Η ομάδα έχει ανέλπιστα ως εδώ και ο Καμίνσκι είναι μέλος αυτής της ομάδας. Έχει βοηθήσει όσο και οι υπόλοιποι.Το θέμα με τον «Μιχάλη» είναι ότι έχει πρόβλημα τραυματισμού και χάνει πολλές προπονήσεις. Είναι πολύ δύσκολα και για την ομάδα και για τον ίδιο. Σε αυτό το πνεύμα αποφασίσαμε, χωρίς κανένα κόστος, να ενισχύσουμε την ομάδα για να βοηθήσουμε τον Μιχάλη και βοηθηθεί και η ομάδα. Βλέποντας ότι έχουμε την δυνατότητα να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω, η ομάδα ενισχύεται. Είναι σημαντικό ότι έχουμε κάνει έναν πολύ καλό πρώτο γύρο και δεν κοιτάμε προς τα κάτω».