Τρίτη 6 Ιανουαρίου 2015

Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός!!

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρωταθλητής χειμώνα στη φετινή Α1 βόλεϊ των ανδρών, μετά το 3-0 σετ επί της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ την ουραγό Λαμία στο Χαλκιοπούλειο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, ανεξάρτητα με του τι θα κάνει αργότερα ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, αφού οι «ερυθρόλευκοι» ευνοούνται στην ισοβαθμία με τους «ασπρόμαυρους», μετά το 3-2 σετ υπέρ τους στην Πυλαία.

Μάλιστα, αυτή ήταν 11η νίκη των ναμπλούχων Ελλάδος σε ισάριθμους αγώνες.

Αντίθετα, οι Φθιωτοί έδειξαν ξανά πως δεν έχουν και πολλή τύχη για την παραμονή τους και η νέα περίοδο στα μεγάλα «σαλόνια».

Ο Ολυμπιακός στα δύο πρώτα σετ είχε τον πλήρη έλεγχο στο σκορ. Στο τρίτο σετ, οι πολλές αλλαγές που έγιναν στο βασικό σχήμα, έβγαλαν την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη εκτός ρυθμού και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα. Αγωνίστηκε ελάχιστα ο Πολωνός διαγώνιος Γιάροσλαβ Λεχ, επειδή στην προθέρμανση έπαθε μυική σύσπαση και θα μείνει εκτός προπονήσεων για τις επόμενες τέσσερις με πέντε μέρες.

Εκεί, οι παίκτες του Ολυμπιακού με αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις και δύο μπλοκ μείωσαν σε 22-21, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Γκιμαράες με κόκκινη κάρτα. Η Λαμία με τον Καββαδά προηγήθηκε 24-22, όμως, ο Κοκκινάκης μείωσε 24-23 και στην επόμενη φάση ο Μαδούρας κάρφωσε άουτ (24-24). Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 25-24, ο Καβαδάς ισοφάρισε, αλλά οι γηπεδούχοι έχασαν το σερβίς και ο Χριστοφιδέλης έκανε το 27-25.

Διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 10-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 1-8, 13-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-27

Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-25, 17-15, 25-27

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (4/7 επ, 1 άσσος), Γκιμαράες 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 43% άριστες), Χήρας 7 (5/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (1/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάροσλαβ 1 (1/2 επ), Καββαδάς 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ - 28% άριστες) / Τεξέιρα (λ, 57% υπ - 43% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 4 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 3 (3/8 επ,60% υπ - 50% άριστες), Γιούρισιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες), Σμαραγδής 9 (4/7 επ, 1άσσος, 4 μπλοκ), Κλαρκ 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/1 επ), Τζελάτης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ)

Ο Θανάσης Κατσιγιάννης δήλωσε πως: «Δυστυχώς, χάσαμε αδικαιολόγητα το τρίτο σετ. Με στεναχώρησε που δεν είχαμε πειθαρχία και αυτοσυγκέντρωση και, ενώ είχαμε σημαντικό προβάδισμα, ασχολούμασταν με οτιδήποτε άλλο, εκτός από το να πάρουμε τους πόντους και το σετ. Παρόλα αυτά, είμαι ευχαριστημένος από τη φιλότιμη και μαχητική προσπάθεια, η οποία, όμως, πρέπει να είναι πιο πολύ στοχευμένη.

Παίζαμε με αντίπαλο τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό. Εμείς δεν είχαμε διαγώνιο, λόγω του τραυματισμού του Λεχ και ο Μαδούρας με τον Χήρα ανταποκρίθηκαν πολύ καλά. Ο Λεχ θα μείνει εκτός προπονήσεων τέσσερις με πέντε μέρες. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια για την παραμονή της Λαμίας στη Volleyleague».

Ο Δημήτρης Καζάζης είπε πως: «Κλείσαμε ιδανικά τον πρώτο γύρο και ξεκινήσαμε θετικά το 2015. Κρατάμε το "τρίποντο" και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι. Το σημαντικό είναι πως αγωνίστηκαν όλα τα παιδιά και ξεκουράστηκαν οι βασικοί.

Μπράβο και στη Λαμία. Παρότι είχε την ατυχία του διαγωνίου, παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, δεν άφησε τον αγώνα και μας πίεσε. Εμείς κάπου εφησυχάσαμε και πιεστήκαμε στο τρίτο σετ, αλλά, στο τέλος, κλείσαμε τον αγώνα χωρίς απώλειες. Ευχαριστούμε τους οπαδούς του Ολυμπιακού που ήρθαν στο γήπεδο και μας στήριξαν, όπως, άλλωστε, κάνουν κάθε φορά στους αγώνες μας στη Λαμία». *Πηγή: sport-fm.gr*