Τρίτη 17 Μαρτίου 2015

Δεν χάνει με τίποτα!!

Τελικά αυτή η Λίβερπουλ δεν χάνει με τίποτα! Πέρασε πολύ δύσκολα από την Σουόνσι. Αρχικά την έσωσε ο Μινιολέ και τελικά επικράτησε 1-0 με ένα τυχερό γκολ του Χέντερσον φτάνοντας στην πέμπτη σερί νίκη.

Δεν χάνει με τίποτα!

Στο πρώτο 45λεπτό η Λίβερπουλ πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές. Η Σουόνσι ήταν πολύ καλύτερη, δεν επέτρεπε στην αντίπαλο της να κυκλοφορήσει την μπάλα , την στιγμή που εκείνη δεν χρειαζόταν να… ματώσει για να φτάσει στην περιοχή της ομάδας του Ρότζερς.

Οι Ουαλοί είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους, πίεζαν τους αμυντικούς της Λίβερπουλ και δημιούργησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 31ο λεπτό με τον Γκομίς και επτά λεπτά αργότερα (38’) με τον Σίγκουρντσον.

Ο Μινιολέ, ο οποίος και σήμερα ήταν καταπληκτικός, και στις δύο περιπτώσεις με εξαιρετικές επεμβάσεις κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο 45λεπτό τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Η Λίβερπουλ ανέβασε την απόδοσή της, κυκλοφόρησε την μπάλα και απείλησε στην εστία της Σουόνσι.

Στο 68ο λεπτό ο Χέντερσον άνοιξε το σκορ με αρκετή δόση τύχης… Ο αμυντικός προσπάθησε να διώξει με ένα τάκλιν, η μπάλα όμως βρήκε στον Χέντερσον ο οποίος είχε μπει στη φάση και κατέληξε στην στα δίχτυα του Φαμπιάνσκι.

Η Σουόνσι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε. Οι αμυντικοί της Λίβερπουλ κατάφερναν να διώχνουν εύκολα την μπάλα και να κρατούν του επιθετικούς της μακριά από την εστία του Μινιολέ. Λιγοστές οι στιγμές που η Σουόνσι κατάφερε να απειλήσει τον τερματοφύλακα των «κόκκινων» αλλά χωρίς καμία κατάληξη.

Αντίθετα η Λίβερπουλ θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα εάν ο Στάριτζ δεν είχε σημαδέψει στο δοκάρι σε αντεπίθεσης της στις καθυστερήσεις.

Αυτή ήταν πέμπτη σερί νίκη της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα και η ένατη στα τελευταία έντεκα παιχνίδια.

Με τη νίκη αυτή οι «κόκκινοι» παρέμειναν στην 5η θέση αλλά με δύο βαθμούς από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.