Παρασκευή 1 Μαΐου 2015

Κραταιά η Μίλαν!

Η ομάδα με τους περισσότερους τελικούς στο Champions League είναι η Μίλαν, καθώς έχει διεκδικήσει έξι φορές το βαρύτιμο τρόπαιο, έχοντας καταφέρει να το σηκώσει τις τρεις (1994, 2003, 2007).

Κραταιά η Μίλαν

Η πρώτη φορά που η Μίλαν έφτασε μέχρι το τέλος ήταν στην εναρκτήρια σεζόν για το Champions League, όμως ηττήθηκε από τη Μαρσέιγ με 1-0 στο Μόναχο. Η επόμενη χρονιά ήταν καλύτερη για τους «ροσονέρι», όταν υπέταξαν στο κατάμεστο ΟΑΚΑ στην Αθήνα την Μπαρτσελόνα με 4-0.

Την πολύ πετυχημένη τριετία τους στα «σαλόνια» του Champions League την έκλεισαν με μία ακόμα συμμετοχή στον τελικό της Βιέννης, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της εξαιρετικής ομάδας του Άγιαξ που υπό τις οδηγίες του Φαν Χάαλ νίκησε με 1-0.

Ύστερα από 8 χρόνια επανεμφανίστηκε η Μίλαν σε τελικό του League απέναντι στη Γιουβέντους και συγκεκριμένα το 2003, όταν βρέθηκαν στο Μάντσεστερ για μοναδική φορά στην ιστορία του θεσμού δύο ιταλικές ομάδες. Τότε η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι επικράτησε της «Μεγάλης Κυρίας» στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 μετά το «στείρο» 0-0 στα 120 λεπτά του αγώνα.

Μία «ανάσα» από το να κάνει τρεις τις κατακτήσεις της έφτασε δύο χρόνια αργότερα στην Κωνσταντινούπολη, όταν προηγήθηκε της Λίβερπουλ με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, όμως η συνέχεια ήταν απογοητευτική, αφού δέχθηκε τρία τέρματα και το ματς κρίθηκε ξανά στα πέναλτι. Εκεί οι Άγγλοι ήταν πιο ψύχραιμοι και νίκησαν με 3-2.

Την εκδίκησή της όμως την πήραν οι Ιταλοί το 2007 στην Αθήνα. Το Ολυμπιακό Στάδιο αποδείχτηκε… γούρικο για τους «ροσονέρι», οι οποίοι πήραν τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Λίβερπουλ. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκε η Μίλαν στον τελικό του Champion League.

Αναλυτικά οι συμμετοχές της Μίλαν στους τελικούς του Champions League:

1993 Μόναχο: Μίλαν-Μαρσέιγ 0-1 (43’ Μπολί)
1994 Αθήνα: Μίλαν-Μπαρτσελόνα 4-0 (22’, 45+2’ Μασάρο, 47’ Σαβίτσεβιτς, 58’ Ντεσαγί)
1995 Αυστρία: Μίλαν-Άγιαξ 0-1 (85’ Κλάιφερτ)
2003 Μάντσεστερ: Μίλαν-Γιουβέντους 0-0, 3-2 στα πέναλτι
2005 Κωνσταντινούπολη: Μίλαν-Λίβερπουλ 3-3, 2-3 στα πέναλτι (1’ Μαλντίνι, 39’, 44’ Κρέσπο - 54’ Τζέραρντ, 56’ Σμίτσερ, 60’ Αλόνσο)
2007 Αθήνα: Μίλαν-Λίβερπουλ 2-1 (45’, 82’ Ιντσάγκι - 89’ Κάουτ) *Πηγή: sport-fm.gr*