Τρίτη 23 Ιουνίου 2015

«3Χ3» στους τελικούς!

Την πρόκριση σε τρεις τελικούς στην κολύμβηση πήρε η ελληνική αποστολή, με τους Μερετσόλια, Σοφιανίδη και Σάχα να διεκδικούν μετάλλια στις κούρσες της Τετάρτης.

«3Χ3» στους τελικούς
Στην διεκδίκηση τριών ακόμα μεταλλίων μπήκε η ελληνική αποστολή κολύμβησης στους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπκού, μετά την δεύτερη θέση που κατέκτησε ο Δημήτρης Δημητρίου.

Στα 200μ. πρόσθιο ο Κωσνταντίνος Μερετσόλιας κατέκτησε την έβδομη θέση στην τελική κατάταξη ως τρίτος της πρώτης σειράς των ημιτελικών με χρόνο 2:15.24 και θα συμμετάσχει στον τελικό που θα γίνει την Τετάρτη (24/6) στις 16.27.

Ο Νίκος Σοφιανίδης πήρε την πρόκριση στα 100μ. ύπτιο κατακτώντας την δεύτερη θέση στη σειρά του με 55.58, όμως κατετάγη δεύτερος στο σύνολο των αθλητών. Ο τελικός θα γίνει την Τετάρτη στις 15.30.

Η πρόκριση ήρθε και στα 200μ ύπτιο γυναικών με την Ιωάννα Σαχά να πετυχαίνει την έβδομη καλύτερη επίδοση με 2:16.63 και να περνάει στον τελικό της Τετάρτης, που θα γίνει στις 16.41. *Πηγή: sport-fm.gr*