Τρίτη 23 Ιουνίου 2015

Πρωτάθλημα… ball για τη Ρέτζιο Εμίλια!!

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ιταλίας βρίσκεται η Ρέτζιο Εμίλια, καθώς επικράτησε 71-67 της Σάσαρι και έκανε το 3-2 στους τελικούς.

Πρωτάθλημα… ball για τη Ρέτζιο Εμίλια!
Παράταση ή στέψη στη Σαρδηνία; Η Ρέτζιο Εμίλια επικράτησε 71-67 της Σάσαρι, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-2 στους τελικούς και να χρειάζεται μία νίκη για να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα στην Ιταλία.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Σίλινς και Πολονάρα με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, με το δεύτερο να μαζεύει και 10 ριμπάουντ. Από την άλλη, μπορεί ο Σάντερς να πέτυχε τους περισσότερους πόντους (19π.), αλλά ο Λαουάλ έκανε άλλο ένα απίστευτο νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 21 ριμπάουντ!

Σχεδόν ισοδύναμες ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο (18-15), με τη Ρέτζιο Εμίλια να κάνει την αντεπίθεσή της στο δεύτερο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +7 (38-31). Όμως, στην τρίτη περίοδο, η Σάσαρι μπήκε… φορτσάτη και με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά (38-39). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ντέρμπι καλά… κρατούσε και έτσι το σκορ στο τέλος διαμορφώθηκε στο 52-51.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στην τέταρτη περίοδο. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους έξι (63-57), με τον Σάντερς να μην αφήνει την κατάσταση να ξεφύγει περισσότερο (65-63), ενώ ο ίδιος έφερε τη διαφορά στον πόντο (66-65), στα 18’’ πριν τη λήξη. Όμως, οι παίκτες της Ρέτζιο Εμίλια δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-31, 52-51, 71-67 *Πηγή: sport-fm.gr*