Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015

Μακελ-Άρης χωρίς έλεος!!

Κανένα έλεος στο νεοφώτιστο Αρκαδικό δεν έδειξε ο Άρης. Οι «κίτρινοι» τούς συνέτριψαν στο ιστορικό πρώτο τους εντός έδρας ματς στη μεγάλη κατηγορία με 90-50. Τεράστια η διαφορά ποιότητας.

Μακελ-Άρης χωρίς έλεος
Σε τραυματική εμπειρία μετέτρεψε ο Άρης τον αγώνα-γιορτή του Αρκαδικού για το πρώτο του ματς στη μεγάλη κατηγορία. Η διαφορά ποιότητας και λύσεων στις δύο ομάδες ήταν αχανής και οι «κίτρινοι» διέσυραν τους αντιπάλους τους με 90-50 παίρνοντας επιβλητικά το πρώτο τους ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα. Εξαιρετικός και πάλι ο Χάγκινς (18π.), πολύ καλοί και οι ΜακΝίλ, Γουάιτ, Μούρτος και Ζάρας. Πολλές αδυναμίες παρουσίασαν οι γηπεδούχοι, που πήραν ελάχιστα πράγματα από τους ξένους τους.

Το προβάδισμα, 3-2, με τρίποντο του Μπράουν στο ξεκίνημα ήταν το πρώτο και τελευταίο στον αγώνα για τους γηπεδούχους. Ο Άρης ήταν καταιγιστικός και με τους Γουάιτ και Χάγκινς να κάνουν τη διαφορά ξέφυγε πολύ γρήγορα με +11 (6-17). Οι παίκτες του Πρίφτη ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 9/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/5 βολές, με αποτέλεσμα να έχουν από νωρίς σημαντική απόσταση (13-29). Μια μικρή αντεπίθεση των γηπεδούχων μείωσε στους 14 (20-34), για να έρθουν εννιά αναπάντητοι «κίτρινοι» πόντοι και να απομακρυνθούν ξανά οι Θεσσαλονικείς (24-48).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και στα μέσα της τρίτης περιόδου η διαφορά άγγιξε τους 30 μετά από καλάθι του Ξανθόπουλου (36-65). Το φράγμα αυτό έσπασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον κόουτς του Άρη να ρίχνει στη μάχη και το νεαρό Φλιώνη κάνοντας rotation λόγω και των υποχρεώσεων στο Eurocup, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πετάξει από νωρίς λευκή πετσέτα. Ακόμη κι έτσι χάρη σε ένα 14-0 ο Άρης έφτασε στο +41 (48-89) λίγο πριν το τελικό σκορ (50-90).

Δεκάλεπτα: 13-29, 28-52, 43-67, 50-90.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 4, Βαν Όστρουμ 8, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 6, Μπράουν 16, Νουουτίνεν 9, Καλλινικίδης 5, Τζουγκαράκης, Σαντέ 2, Μπούκερ.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 7, Φλιώνης 1, Γουάιτ 11 (5 ριμπ.), Γουότερς 8, Ζάρας 12, Χάγκινς 18 (4 ριμπ.), Κοέν 5, Μούρτος 6 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 16 (6 ριμπ.).

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Γκούμας, Μαλαμάς. *Πηγή: sport-fm.gr*