Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2015

Επιτέλους… Μακάμπι!!

Χάρη σε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφτασε στην πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 79-63 της Σάσαρι.

Επιτέλους… Μακάμπι!
Τον παλιό, καλό της εαυτό… θυμήθηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Αν και ήταν μέτρια στο πρώτο ημίχρονο, η «ομάδα του λαού» πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο και με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ (16 συνολικά) έφτασε στην πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 79-63 της Σάσαρι.

Κορυφαίος για το σύνολο του –υπό πίεση- Γκούντες ήταν ο Ντέβιν Σμιθ με 22 πόντους, με τον Ραντλ να προσθέτει άλλους 12 και τον Τρέβορ Εμπάκουε να κάνει ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από τους νταμπλούχους Ιταλίας ξεχώρισε ο Εγένγκα με 21 πόντους.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Σάσαρι στην αρχή του παιχνιδιού, ξεφεύγοντας στο +7 (4-11). Η Μακάμπι στη συνέχεια αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (11-13), ωστόσο οι Ιταλοί ήταν αυτοί που διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-17). Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά μέχρι και τα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου (19-20), καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα η «ομάδα του λαού» πήρε τον έλεγχο του ματς, φτάνοντας στο υπέρ της +8 (32-24). Παρ’ όλα αυτά, το σύνολο του Σακέτι πέρασε ξανά μπροστά χάρη σε ένα 9-0 (32-33), με τον Ντέβιν Σμιθ να διαμορφώνει με τρίποντο το 35-33.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ περίπου μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (43-41), καθώς από εκείνο το σημείο η Μακάμπι πάτησε το… γκάζι και έτσι κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο +10 (57-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η «ομάδα του λαού» έπαιζε κοντρολαρισμένα και δεν επέτρεψε νέες… επιστροφές στη Σάσαρι, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-33, 57-47, 79-63

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Φάρμαρ, Σμιθ 22 (5), Ραντλ 12, Γιβζόρι, Σεγκέβ, Πνίνι, Οχαγιόν 10, Λάντεσμπεργκ 11 (2), Οφοέγκμπου 5, Ρότσεστι 6, Εμπάκουε 11, Ονουάκου 2.

Σάσαρι (Σακέτι): Χέινς 7 (2), Πέτγουεϊ, Λόγκαν 11 (2), Φορμέντι, Ντεβέκι, Αλεξάντερ 8, Ντ’ Ερκόλε, Μαρκονάτο, Σακέτι, Στίπτσεβιτς 5 (1), Εγένγκα 21 (1), Βαρνάντο 11. *Πηγή: sport-fm.gr*