Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Το πήρε και… χαλάρωσε!!

Μετά από ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο που εναλλασσόταν το προβάδισμα, η Εξέλσιορ πέτυχε το γκολ που της χάρισε τη νίκη επί της Βίλεμ και την κρατάει μακριά απ’ την γραμμή υποβιβασμού της Eredivisie.

Το πήρε και… χαλάρωσε
Μεγάλο διπλό με φοβερή ανατροπή πήρε η Εξέλσιορ στην έδρα της Βίλεμ με σκορ 3-2 στην δωδέκατη αγωνιστική της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα, μπαίνοντας δυνατά στο ματς, με τους Ζίβκοβιτς στο πρώτο μόλις λεπτό και τον Βούιτενς στο 19’. Η Εξέλσιορ βρήκε αμέσως τις απαντήσεις με τους φαν Βέερτ στο 3’ και την εύστοχη εκτέλεση του Στανς στο 29’, οδηγώντας τις ομάδες στην ανάπαυλα με 2-2.

Δέκα περίπου λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Εξέλσιορ πήρε για πρώτη φορά τα ηνία με τον φαν Μίχεμ και τα κράτησε μέχρι το φινάλε, με τους τρεις βαθμούς να την ανεβάζουν στην δέκατη θέση με 15 βαθμούς, στο +8 απ’ την επικίνδυνη ζώνη όπου έμεινε η Βίλεμ.