Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

Αυτό ήταν βόλεϊ!!!

Αυτό ήταν βόλεϊ!

Μετά από ένα δραματικό ια συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Άρης νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-2 στο τάι μπρέικ, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Άρης νίκησε με 3-2 σετ στη Μίκρα σε ένα ματς «διαφήμιση» για το ελληνικό βόλεϊ, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Α1 και βρέθηκε στην πρώτη οκτάδα, «κόβοντας» το δρόμο στους Πελοποννήσιους για την πρώτη τετράδα.

Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και κόκκινη στον πασαδόρο του Παμβοχαϊκού, Μανώλη Δημητριάδη, για διαμαρτυρία στο τρίτο σετ.

Την καλύτερη εμφάνισή του στον Άρη έκανε ο Σωτήρης Σωτηρίου, ο οποίος, μαζί με τον Ανδρέα Ανδρεάδη, ήταν οι κορυφαίοι. Ο Παμβοχαϊκός είχε σε καλή μέρα τον Κάιο, αλλά σε κακή μέρα τον Ροντρίγκο και στα κρίσιμα σημεία υστέρησε στην υποδοχή.
Παρά την ήττα της, η ομάδα του Βραχατίου πλησίασε στο -3 τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Άρης ισοβαθμεί με την Ορεστιάδα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-15
2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-27
3ο σετ: 8-6, 12-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 8-5, 16-7, 21-13, 25-17
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-9, 24-22

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 25-15, 25-27, 21-25, 25-17, 24-22 σε 133΄

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 27% άρ), Γκιρτζίκης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 6 (2/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 18 (12/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σωτηρίου 19 (12/23 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ -50% άρ), Τζελάτης 27 (22/43 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ - 20% άρ), Παπαΐακώβου, Μήλης, Μούχλιας 1 (μπλοκ), Παπασταματάτος, Ντινόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Γκόνβελντ 8 (6/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άρ), Βαν Ντορν 16 (11/22 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκο 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ -41% άρ), Πελεκούδας 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 33 (29/51 επ, 2 άσσοι 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 58% υπ -35% άρ), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Ωρολογάς 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 56% υπ -39% άριστες), Παναγιωταρας

Ο Γιάννης Μέλκας δήλωσε πως: «Καταφέραμε να παίξουμε το έκτο τάι μπρέικ σε δέκα αγώνες στο πρωτάθλημα. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι απέναντι σε ένα αντίπαλο που έχει ταλέντο στην επίθεση και αυτό φάνηκε στο τρίτο σετ που δεν μπορούσαμε να κόψουμε τον Κάιο. Θα μπορούσαμε να πάρουμε το δεύτερο σετ.

Αν κάναμε το 2-0, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Παρόλα αυτά και, έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, είμαστε ευχαριστημένοι. Είναι δύο πολύτιμοι βαθμοί. Αν τελειώσουμε σύντομα με τα εσωτερικά προβλήματα, είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρουμε».