Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

Πάτησε κορυφή και περιμένει γκέλα του Άγιαξ η Αϊντχόφεν!!

Πάτησε κορυφή και περιμένει γκέλα του Άγιαξ η Αϊντχόφεν (video)

Σε ένα ματς με τρελό ρυθμό και πέντε γκολ, η Αίντχόφεν κέρδισε 3-2 την Τσβόλε και πάτησε κορυφή. Τσίμπησε τον βαθμό στο 90+1' η Αλκμάαρ, τρίποντο στο φινάλε για την Χέρακλες.

Στην κορυφή της βαθμολογίας με 38 βαθμούς συγκατοικούν από χθες ο Άγιαξ (έχει ματς λιγότερο και παίζει αύριο εντός έδρας με την Ντε Γκράαφτσαπ) και η Αϊντχόφεν, μετά τη νίκη της δεύτερης με 3-2 επί της Ουτρέχτης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 μόλις στο 15' με δύο τέρματα του Γκαστόν Περέιρο και έδειξαν να «κλειδώνουν» από νωρίς τη νίκη. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, μέσα σε τρία λεπτά. Αρχικά με πέναλτι του Βαν Μπόλεν στο 40’, για να ισοφαρίσει τρία λεπτά μετά ο Βέντβαϊκ από ασίστ του σκόρερ του πρώτου τέρματος. Οι παίκτες της Αϊντχόφεν, πάντως, έδειξαν στόφα μεγάλης ομάδας και με γκολ του Ντε Γιονγκ στο 75’, έκανε το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Μεγάλη νίκη πήρε και η ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, Χέρακλες, επικρατώντας 2-1 της Χρόνινγκεν και παρέμεινε στην 4η θέση, η οποία δίνει ένα εισιτήριο για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 39' με τον Λίνσον αλλά η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Γκλαντόν. Το τρίποντο στη Χέρακλες έδωσε με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Μποζ.

Τέλος, σε ένα ματς με τέσσερα γκολ, Αλκμάαρ και Ουτρέχτη μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο ισόπαλο 2-2. Η Αλκμάαρ προηγήθηκε στο 27' με τον Γιόχανσον και όλα έδειχναν ότι εύκολα ή δύσκολα θα έφτανε στη νίκη. Ωστόσο, η Ουτρέχτη γύρισε το ματς μέσα σε τρία λεπτά, με γκολ του Μπόιμανς (82') και Χαλέρ (85'). Οι γηπεδούχοι, πάντως, γλύτωσαν στις καθυστερήσεις, αφού ο Γκουβελίουβ σκόραρε και έδωσε τον πόντο στην ομάδα του. Με αυτή την ισοπαλία, η Αλκμάαρ έμεινε στην 11η θέση με 19 βαθμούς, ενώ η Ουτρέχτη έπιασε την Χρόνινγκεν στην 6η, με 26 βαθμούς.

Αϊνχτόφεν-Τσβόλε 3-2