Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

Αν όχι τώρα, πότε Μονακό;

Δύο βαθμούς στην έδρα της ουραγού Τρουά άφησε η Μονακό, αφού αν και έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 4ο λεπτό, δεν κατάφερε να «ξεκολλήσει» από το 0-0 για την 19η αγωνιστική του Σαμπιονά.

Μπορεί το παιχνίδι στην έδρα της ουραγού και χωρίς νίκη για έναν ολόκληρο γύρο στο Σαμπιονά, Τρουά, να άρχισε με τις ιδανικότερες συνθήκες για τη Μονακό, όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς. Οι «μονεγάσκοι» του Λεονάρντο Ζαρντίμ, κέρδισαν πέναλτι στο 4ο λεπτό που επέφερε και την αποβολή του Νταμπό, όμως ο Τραορέ δεν ευστόχησε. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του πορτογάλου τεχνικού δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι και έχασαν δύο βαθμούς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπαστιά νίκησε 2-0 εντός έδρας τη Ρεμς και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της, η Ρεν επέστρεψε στα τρίποντα με το ίδιο σκορ στην έδρα της Γκινγκάμπ, ενώ Τολούζ και Λίλ ήρθαν ισόπαλες 1-1 με τους γηπεδούχους να παίζουν από το 68΄ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τονγκό.