Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

Στο ρελαντί η Γκενκ, «ανάσα» για τους ουραγούς!!

Στο ρελαντί η Γκενκ, «ανάσα» για τους ουραγούς (vids)

Η Γκενκ επικράτησε εύκολα 3-0 της Σιντ Τρούιντεν, ενώ και οι ουραγοί Βέστερλο και Λέουβεν πήραν βαθιά ανάσα, νικώντας Σαρλερουά και Μαλίν, αντίστοιχα.

Εύκολο απόγευμα είχε η Γκενκ κόντρα στη Σεντ Τρούιντεν, επικρατώντας με 3-0. Η ομάδα του Πίτερ Μάες, που με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 28 βαθμούς και την 6η θέση, επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό της, πίεσε για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ αλλά αυτό ήρθε στο 37ο λεπτό.

Ο Κεμπανό γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο 19χρονος Τζαμαϊκανός επιθετικός, Λέον Μπέιλι, άνοιξε το σκορ με πλασέ. Μάλιστα, ο νεαρός φορ αφιέρωσε το γκολ του στον παππού του, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πριν λίγες ημέρες.

Το τρίποντο για την Γκενκ «κλείδωσε» στο 70ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Κεμπανό, ενώ το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντεβόεστ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ποζουέλο.

Βαθιά «ανάσα» πήραν οι δύο ουραγοί της βαθμολογίας, Βέστερλο και Λέουβεν, επικρατώντας της Σαρλερουά με 2-1 και της Μαλίν με 3-1, αντίστοιχα. Ωστόσο, η βαθμολογική τους θέση δεν άλλαξε, με την Βέστερλο να παραμένει στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς και η Λέουβεν προτελευταία με 18.

Τέλος, η Μουσκρόν γνώρισε την ήττα εντός έδρας από την Βάασλαντ Μπέβερεν με 1-0, χάρις στο φανταστικό γκολ που πέτυχε ο Μίνι στο 60ο λεπτό με κεφαλιά και παρέμεινε στη 14η θέση. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο που πήραν ανέβηκαν στην 9η θέση με 24 βαθμούς.