Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2016

Τρομερή ανατροπή και απόλυτο για τη Φενέρ!!!

Τρομερή ανατροπή και απόλυτο για τη Φενέρ!

Χάρη σε ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενερμπαχτσέ νίκησε 85-79 την Λοκομοτίβ Κουμπάν και παράλληλα έκανε το 3/3 στο Top16 της Ευρωλίγκας!

Το απόλυτο διατήρησε η Φενερμπαχτσέ!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν… υπερηχητική στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου επιστρέφοντας από το -10, νίκησε 85-79 στην Λοκομοτίβ Κουμπάν και έτσι έκανε το 3/3 στο Top16 της Ευρωλίγκας!

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Κουμπάν, έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (11-12). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φενέρ ισορρόπησε το ματς και ήταν αυτή που έκλεισε την περίοδο προηγούμενη 20-18. Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν το… γκάζι και μάλιστα κατάφεραν να βρεθούν στο +10 (35-45), λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά χάρη στις δύο βολές του Ντατόμε οι γηπεδούχοι μείωσαν στους οκτώ πόντους (37-45).

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμά της και στο τρίτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας ξανά στο +10 (50-60), με τον Μπογκντάνοβιτς απλά να μειώνει σε 51-60 στο τέλος. Με ένα επιμέρους σκορ 12-2 μπήκε το σύνολο του Ομπράντοβιτς στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά (63-62). Έκτοτε, το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο +5 (79-74) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Στον εναπομείναντα χρόνο, το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές, με τους Τούρκους να ήταν πιο ψύχραιμοι και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-45, 51-60, 85-79

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν, Χερσέκ, Ουντό 8, Μαχμούτογλου, Άντιτς 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 18 (2), Γιουρτσεβέν, Σλούκας 2, Βέσελι 17, Κάλινιτς 3, Ντίξον 13 (1), Ντατόμε 16 (2).

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 12 (1), Σίνγκλετον 10 (2), Ράντολφ 8, Ντρέιπερ 10 (2), Κλαβέρ 21 (5), Μπίκοφ 7 (1), Κολιούσκιν, Μπαλάσοφ, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 2, Μπρόεκοφ 9 (2).