Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2016

Την… πλήρωσε για το ΟΑΚΑ η Τσεντεβίτα!!

Την… πλήρωσε για το ΟΑΚΑ η Τσεντεβίτα

Σε σάκο του… μποξ μετέτρεψε η Ουνικάχα Μάλαγα την Τσεντεβίτα, στην οποία ξέσπασε με το εμφατικό 90-67, ύστερα από την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο… ρέφαρε την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό η Ουνικάχα, καθώς συνέτριψε 90-67 την Τσεντεβίτα.

Κορυφαίοι για την ομάδα από την Μάλαγα ήταν οι Κουζμίνσκας και Ντίεθ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Κροάτες ξεχώρισε ο Μπάμπιτς ύστερα από 24 πόντους.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξε τις… ορέξεις της η Ουνικάχα, κλείνοντάς το στο +13 (27-14). Η Μάλαγα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με την Τσεντεβίτα να μην ήταν σε θέση να την ακολουθήσει, η διαφορά διαμορφώθηκε στο +21 (52-31).

Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η εικόνα του ματς. Οι παίκτες του Πλάθα παρά την χαλάρωση που έδειξαν σε ορισμένα σημεία, διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (71-50). Όπως είναι φυσικό, το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Ουνικάχα να παίρνει τη νίκη με 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-31, 71-50, 90-67

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 2, Ντίαθ 5 (1), Χέντριξ 5, Τόμας 6 (1), Ντίεθ 16 (4), Σουάρεθ 11 (2), Σμιθ 8 (2), Νέντοβιτς 2, Βάσκεθ 8, Κουζμίνσκας 17 (1), Νέλσον 4, Κούλεϊ 6.

Τσεντεβίτα (Μρσιτς): Πούλεν 16 (4), Ουάιτ 7 (1), Κάτιτς, Πίλεπιτς 2, Μπάμπιτς 24 (4), Ζγκάνετς 2, Γουόκερ 2, Μούσα, Μπίλαν 4, Γκόρντιτς, Ζόριτς 2, Αράποβιτς 8.