Τετάρτη 31 Μαρτίου 2010

“Βασίλισσα” η Μπαρτσελόνα στην Μαδρίτη, 84-73 την Ρεάλ

Η Μπαρτσελόνα θύμισε την φοβερή ομάδα της κανονικής διάρκειας της σεζόν και έκανε επίδειξη δύναμης στην Μαδρίτη με έναν καταπληκτικό Ναβάρο με 24 Π (4/7 δίπ., 4/6 τρίπ., 4/4 βολ. σε 29'50''). Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους (23-46) στο 17' με τρίποντο του “La Bomba” και κάπου εκεί κρίθηκε και η αναμέτρηση (ημ. 31-46). Στην επανάληψη η ομάδα του Μεσίνα πίεσε στην άμυνα, στην τέταρτη περίοδο κατέβασε την διαφορά μέχρι και τους εφτά αλλά μέχρι εκεί καθώς οι Καταλανοί είχαν τις απαντήσεις. Κορυφαίοι (εκτός του Ναβάρο) οι Λάκοβιτς (13π, 3/4 τρ) και Μάικλ (13π 5ρ). Από τους γηπεδούχους για κόμη ένα παιχνίδι ξεχώρισε ο Τόμιτς με 23π.
Ρεάλ Μαδρίτης (Έτορε Μεσίνα): Τόμιτς 23, Πριτζιόνι 10 (2), Χάσνεν 11 (1), Λαβρίνοβιτς, Γιάριτς 6, Ρέγιες 7, Καουκένας, Γκαρμπαχόθα 5 (1), Μπούλοκ, Τζουλ 11.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Μπαζίλε, Ρούμπιο 5 (1), Λάκοβιτς 13 (3), Ναβάρο 24 (4), Βάσκεζ 6, Ν'Ντονγκ 9, Μόρις 8 (2), Σάδα, Λόρμπεκ 4, Μάικλ 13, Γκριμάου 2.
Παρτίζαν-Μακάμπι Τελ Αβίβ: 81-73
Στην κατάμεστη "Μπεογράτσκα Αρίνα" η Παρτίζαν πήρε μια πολύ πιο εύκολη νίκη απ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη που τους έδινε ο κόσμος (19 επιθ ριμπάουντ), πήραν το προβάδισμα και το διατηρούσαν χωρίς να δυσκολευτούν πάνω από τους δέκα πόντους. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι ΜακΚάλεμπ (18π, 7ρ!, 5κλ.), Μάριτς (16π 7ρ) και (Βέσελι 14π, 6ρ). από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε στην τέταρτη περίοδο ο Άντερσον 13π. Πλέον οι Σέρβοι χρειάζονται μια νίκη για να επιστρέψουν στο φάιναλ-φορ μετά από 12 ολόκληρα χρόνια!
Παρτίζαν (Ντούσκο Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 7 (1), Σίνοβετς 1, ΜακΚάλεμπ 18 (2), Κέτσμαν 6 (2), Μιλόσεβιτς, Ράσιτς 3 (1), Μίτροβιτς, Μπόζιτς 6 (2), Μάριτς 16, Βέσελι 14, Ντέκιτς 2, Βράνιες 8.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Πίνι Γκέρσον): Λιμονάντ, Βισνίεφσκι 8 (2), Πέρκινς 10, Γκριν 2, Πνίνι 4, Άντερσον 13 (2), Λάσμε 8, Έιντσον 11 (1), Μπλούθενταλ 6 (2), Φίσερ 11.
Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έδωσε ένα καλό μάθημα στους Ρώσους που νόμιζαν ότι θα πάνε για τουρισμό στην Βιτόρια. Οι γηπεδούχοι κράτησαν στους 53 πόντους την ΤΣΣΚΑ (που σούταρε στα τρίποντα με 26%) είχαν πολλά παραπάνω ριμπάουντ (42 έναντι 30) και με κορυφαίο τον Σπλίτερ πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην σειρά. Ένα εκπληκτικό επιμέρους σερί 24-12 στην δ' περίοδο έκρινε οριστικά την αναμέτρηση. Κορυφαίος για την Κάχα Λαμποράλ ο Σπλίτερ με 15π και 7 ριμπάουντ ενώ από την ομάδα του Πασούτιν κανένας παίκτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-24, 42-41, 66-53

Κάχα Λαμποράλ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Ρίμπας, Σίνγκλεταρι 6, Χουέρτας 3, Τελέτοβιτς 10(1), Σπλίτερ 15, Ίνγκλις 6(2), Όλεσον 2, Χέρμαν 10(2), Μπάρατς.

ΤΣΣΚΑ (Εβγκένι Πασούτιν): Κουρμπανοφ, Κιερού, Σισκάουσκας 6(1), Χόλντεν 8(1), Μενσά-Μπονσού, Πονκρασόφ 7, Βορόντσεβιτς 7(1), Λάνγκτον 7(1), Καούν 7, Σοκόλοφ, Κριάπα 9(2), Πλάνινιτς 2.

Επιμέλεια : Γιώργος Διπλοΐδης