Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Έχασε την ευκαιρία η Ουντινέζε, με 4άρα το ντέρμπι η Κατάνια!!

Την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο στην πρώτη 3άδα που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League έχασε η Ουντινέζε, που ηττήθηκε με 0-2 από τη Λέτσε που μάχεται για τη σωτηρία της. «Σίφουνας» στο ντέρμπι της Σικελίας η Κατάνια, 4-0 την Παλέρμο! Άφησε δύο βαθμούς η Φιορεντίνα, 2-2 με την Τσεζένα εκτός έδρας.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ήττες - δώρο των Ίντερ και Λάτσιο η Ουντινέζε. Η ομάδα του Ούντινε ηττήθηκε με 2-0 από τη Λέτσε εκτός έδρας και, αν και παρέμεινε στην 4η θέση, δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας από τους «λατσιάλι» πλησιάζοντας ταυτόχρονα στο -1 τους «νερατζούρι». Ήρωας για τους γηπεδούχους, που με τη νίκη αυτή βγήκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, ήταν ο Μπερτολάτσι που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του στο 48` και το 65`.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της Σικελίας η Κατάνια, συντρίβοντας την Παλέρμο με 4-0. Η ομάδα του Σέρζε Κόσμι προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της Μίλαν, αλλά παρουσιάσε απογοητευτική εικόνα με αποτέλεσμα να δεχτεί 4 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Μπαλζαρέτι έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 48ο λεπτό, με τους Μπεργκέσιο (61`) και Λεντέσμα (67`) να «καθαρίζουν» τη νίκη μέσα σε 6 λεπτά. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πέσκε στο 77`.

Σε ρηχά νερά κινήθηκε ξανά η Φιορεντίνα, μένοντας στο 2-2 με την Τσεζένα εκτός έδρας. Ο Χιμένεθ είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 18`, Τζιλαρντίνο (35`) και Μοντολίβο (69`) έκαναν την ανατροπή, αλλά ο Κασέρτα στο 87` έσωσε έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος για την Τσεζένα στη μάχη του υποβιβασμού.

Σε μπελάδες κινδυνεύει να μπει η Σαμπντόρια που βρίσκεται μόλις 2 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού μετά και την ισοπαλία 0-0 με την Κιέβο στη Βερόνα. Το γκολ του Ακουαφρέσκα στο 16ο λεπτό ήταν αρκετό για την Κάλιαρι προκειμένου να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τζένοα, ενώ η ουραγός Μπάρι, που ουσιαστικά έχει «αποχαιρετήσει» την κατηγορία, επικράτησε με 2-1 της Πάρμα χάρη στο γκολ του Άλβαρεζ στις καθυστερήσεις. Για τους νικητές είχε ανοίξει το σκορ ο Παρίζι, με τον Αμάουρι να ισοφαρίζει προσωρινά στο 80`.