Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Κουρασμένοι αλλά... νικητές!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο «καθάρισε» ο Παναθηναϊκός στη Νέα Σμύρνη και πέτυχε την 21η νίκη του στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε του Πανιωνίου με 75-61.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή αλλά ο Πανιώνιος αντιστάθηκε σθεναρά εκμεταλλευόμενος φυσικά και την κόπωση του Παναθηναϊκού μετά την υπερπροσπάθεια στη σειρά των πλέι οφ με τη Μπαρτσελόνα. Επίσης οι «πράσινοι» δεν είχαν στη διάθεσή τους τον τραυματία Ντρου Νίκολας.

Ο Παναθηναϊκός αισθανόταν την ανάσα των γηπεδούχων μέχρι το 30' (σκορ 50-52 για τους «πράσινους») αλλά η άμυνα έδωσε και πάλι τις λύσεις. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι με πολλή δυσκολία έβλεπαν το καλάθι χάρη στην εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού και όταν πήρε... φωτιά στην επίθεση ο Σάτο όλα κρίθηκαν. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 53-63 στο 35' (μετά από τρίποντο του Τέπιτς) και 53-68 στο 37' (με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σάτο). Αυτό σημαίνει ότι στα πρώτα 7 λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε κάνει επιμέρους σκορ 16-3 και «καθάρισε».

Ήταν η 23η συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο πρωτάθλημα. Οι Νεοσμυρνιώτες έχουν να νικήσουν τον Παναθηναϊκό από τα πλέι οφ της περιόδου 2004-2005.

Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι ο Ομπράντοβιτς ξεκούρασε τον Διαμαντίδη (έπαιξε μόλις 16'29'' και καθόλου στο τέταρτο δεκάλεπτο) ενώ οι «πράσινοι» ήταν πολύ άστοχοι στις βολές (12/27 συγκεκριμένα).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Άντερσον 16 (4/5 τρίποντα), Αθανασούλας 2, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 9, Αθηναίου, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 10, Κοβίλ 8, Παραγιός 7, Μπάρλος 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τέπιτς 6, Μάριτς, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 6, Φώτσης 7, Σάτο 16 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 3, Βουγιούκας 10, Καλάθης 7 (4 ασίστ), Καϊμακόγλου 3.

* Την Τετάρτη (6/4) θα γίνει ο εξ αναβολής αγώνας του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κι αναμένεται να ανακοινωθεί επισήμως από τον ΕΣΑΚΕ.