Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Ξέσπασε στον Κολοσσό ο Ολυμπιακός (93-63)!!

Στον Κολοσσό Ρόδου ξέσπασε ο Ολυμπιακός μετά τον αποκλεισμό που είχε μέσα στην εβδομάδα από την Σιένα για την Ευρωλίγκα και επικράτησε με 93-63. Καλύτεροι παίκτες των «ερυθρόλευκων» ήταν οι Γιάννης Μπορούσης και Ματ Νίλσεν με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να αφήνει εκτός δωδεκάδας τους Βασίλη Σπανούλη και Ράσο Νεστέροβιτς.
Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα παίζοντας καλή άμυνα και με τον Νίλσεν να σκοράρει στην επίθεση. Ήδη από το πρώτο ημίχρονο είχε τελειώσει η υπόθεση νίκη μιας και οι Πειραιώτες προηγούνται με 42-25. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπουρούσης με 20 πόντους και ο Νίλσεν είχε 17. Από τον Κολοσσό ο Καλάθης είχε 16.
Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 1, Γκόρντον , Μπουρούσης 20, Νίλσεν 17, Πελεκάνος 2, Μαυροκεφαλίδης 15, Χαλπερίν 8, Γλυνιαδάκης , Παπανικολάου 6, Έρτσεγκ 12, Τεόντοσιτς 11, Κατσίβελης 1
Κολοσσός: Καλάθης 16, Καυκής , Τζόρνταν 7, Πάνος 6, Μανωλόπουλος 12, Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 2, Τσάμης 10, Γκόλεματς 3, Γεωργαλής 1, Δάνας , Ιβάνοβιτς 2