Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2011

Λύτρωση στο 90´ για Ντόρτμουντ!!

πηγή: theplayer.gr

Δείγματα... ζωής έδειξε η Μπορούσια Ντόρτμουντ αναφορικά με την υπεράσπιση του τίτλου, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Μάιντζ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη στο 90ο λεπτό! Εύκολη νίκη για Σάλκε, 4-2 τη Ντόρτμουντ.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς, Ντόρτμουντ, έστω και δύσκολα κατάφερε να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Μέλερ στο 33' έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, αλλά η ομάδα του Κλοπ αρχικά ισοφάρισε με γκολ του Πέρισιτς στο 64ο λεπτό, για να πάρει τη νίκη με τον Πίστσεκ, ο οποίος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 90ο λεπτό!

Την ίδια ώρα, η Σάλκε βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Φράιμπουργκ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε εύκολη όπως αποδείχτηκε νίκη. Ο Σισέ στο 3' έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά με γκολ των Φαρφάν, Χούντελααρ, Χόλτμπι και Ραούλ πήρε τους τρεις βαθμούς. Η Φράιμπουργκ απλά μείωσε στα τελευταία λεπτά με τον Γέντρισεκ...

Την καλή της πορεία στη φετινή Μπουντεσλίγκα συνέχισε η Μπορούσια Μένχενγκλάντμπαχ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Νυρεμβέργης χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάεμς στο 76ο λεπτό, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Βόλφσμπουργκ της Κάιζερσλάουτερν, με τον Ντεζάγκα στο 63' να σημειώνει το «χρυσό γκολ». Άξιο αναφοράς είναι πως οι «λύκοι» από το 45' έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κυργιάκου. Τέλος, στο 0-0 έμειναν Άουγκσμπουργκ και Ανόβερο.