Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2011

SPL: «Αέρας» οι Ρέιντζερς-Νίκη ψυχολογίας για Σέλτικ!!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα, οι Ρέιντζερς πέρασαν από το «Ιστ Εντ Παρκ» επικρατώντας με 4-0 της Ντανφέρμλιν.

Οι «διαμαρτυρόμενοι» με τα γκολ των Μποκανέγκρα στο 9’, Έντου στο 18’ και Νέισμιθ οστο 51ο και το 81ο λεπτό πήραν τους τρεις βαθμούς και αύξησαν τη διαφορά από την συνδιεκδικήτρια Σέλτικ στους 7β., κάνοντας σαφές το προβάδισμα της ενόψει συνέχειας...

Η ήττα στο Old Firm και η απομάκρυνση των Ρέιντζερς στην κορυφή είχε φορτώσει με ψυχολογικό βάρος τη Σέλτικ, η οποία όμως δείχνει να αφήνει πίσω της το μεγάλο ντέρμπι, νικώντας με 3-0 της Ινβερνές.

Οι «διαμαρτυρόμενοι» χρειάστηκαν πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος (28'-33') για να «καθαρίσουν» με την υπόθεση-νίκη, με τους Λέντλι και Φόρεστ να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Από κει και πέρα, Νταντί Γιουνάιτεντ ήρθαν ισόπαλες 3-3, ενώ Μάδεργουελ και Σεντ Μίρεν πήραν το εντός έδρας «τρίποντο» απέναντι σε Αμπερντίν (1-0) και Κιλμάρνοκ (3-0) αντίστοιχα.