Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011

Αυτή η «Γιούβε», μπορεί το πρωτάθλημα!!

Η Γιουβέντους νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Ίντερ και επανήλθε στην πρώτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, με δύο βαθμούς περισσότερους από τη Μίλαν. Η κατρακύλα συνεχίζεται για τους «νερατζούρι».
Αυτή η «Γιούβε», μπορεί το πρωτάθλημα! (ΒΙΝΤΕΟ)
Οι Βούτσινιτς στο 12' και Μαρκίζιο στο 33' τα γκολ της «Γιούβε», είχαν ισοφαρίσει στο 28' οι γηπεδούχοι.

Η Ίντερ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο τέταρτο λεπτό, με το σουτ του Καμπιάσο από τη μικρή περιοχή, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ! Για περίπου ένα δεκάλεπτο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο η Γιουβέντους στην πρώτη της ευκαιρία βρήκε δίχτυα! Στο 12' μετά από σουτ του Μάτρι και απόκρουση του Καστελάτσι, ο Βούτσινιτς, που ακολουθούσε την φάση, με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 13' και στο 15' έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μάτρι!

Μετά το πέρας του πρώτου εικοσάλεπτου, η Ίντερ ισορρόπησε το ματς και τελικά στο 28' ισοφάρισε, με δυνατό σουτ του Μαϊκόν εντός περιοχής! Οι «νερατζούρι» μετά το 1-1 συνέχισαν να πιέζουν και στο 32' είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Πατσίνι. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα η «Γιούβε» πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ. Ο Μαρκίζιο συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Μάτρι και ο πρώτος με φοβερό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-2!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά και στα πρώτα λεπτά κυριάρχησαν τα νεύρα. Δεν είχε φάσεις το ντέρμπι μέχρι το 70', με εξαίρεση το χαμένο τετ α τετ του Βούτσινιτς στο 60'. Βέβαια, και στην συνέχεια δεν είδαμε τίποτα ιδιαίτερο. Πολλές διακοπές στο ματς, φωνές και... τσαμπουκάδες. Στο φινάλε πάντως και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βγει μπροστά, η Γιουβέντους έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ! Στο 81' ο Εστιγκαρίμπια βρέθηκε τετ α τετ από πλάγια με τον Καστελάτσι, πλάσαρε, αλλά ο πορτιέρο της Ίντερ βρήκε λίγο τη μπάλα και την έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ο Ντελ Πιέρο επτά λεπτά αργότερα βγήκε μόνος του μπροστά, αλλά σούταρε αδύναμα άουτ.

Οι συνθέσεις

Ιντερ (Κλαούντιο Ρανιέρι): Καστελάτζι, Μαϊκόν, Λούσιο, Κίβου, Ναγκατόμο, Ζανέτι, Καμπιάσο, Ομπι (64' Στάνκοβιτς), Σνάιντερ (78' Αλβαρες), Ζάρατε (46' Κασταΐνιος), Πατσίνι.

Γιουβέντους (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Λιχτστάιντερ, Μπονούτσι, Μπαρτσάλι, Κιελίνι, Μαρκίσιο, Πίρλο, Βιδάλ (89' Πατσιέντζα), Πέπε, Βούτσινιτς (84' Ντελ Πιέρο), Μάτρι (70' Εστιγκαρίμπια)