Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2011

11ος όμιλος: «Εισιτήριο» για Τβέντε... προσεχώς η Φούλαμ!

Στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται από την 4η αγωνιστική των ομίλων του θεσμού η Τβέντε που επικράτησε 3-2 της Οντένσε! Κοντά στην πρόκριση και η Φούλαμ, 4-1 τη Βίσλα!
Ο Φαλ στο 11ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Δανούς αλλά παράλληλα… εξαγρίωσε τους Ολλανδούς που με το αυτογκόλ του Χόου στο 35’ και τον Λάντζατ στο 37’ ανέτρεψαν την κατάσταση και έγραψαν το 2-1! Ο Φαλ έδωσε εκ νέου ελπίδα στην Οντένσε, όμως ο Φερ με γκολ οχτώ λεπτά πριν το φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό 3-2, με το οποίο η Τβέντε πανηγύρισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ!
Με «παράσταση» όπως αυτές που συνηθίζει να προσφέρει στο κοινό της στο «Craven Cottage», η Φούλαμ συνδύασε γκολ και θέαμα, επικράτησε με σκορ 4-1 της Βίσλα Κρακοβίας και έφτασε στους 7 βαθμούς μετά και το πέρας της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση!
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μάρτιν Γιόλ ο Άντριου Τζόνσον που φέτος διανύει ίσως την καλύτερη ποδοσφαιρική του χρονιά, συνεισφέροντας με δύο γκολ (30’, 57’) στην κατάκτηση των τριών βαθμών εις βάρος των Πολωνών! Νταφ (5’) και Σίντουελ (79’) τα άλλα δύο γκολ για τους Λονδρέζους, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κερμ για τη Βίσλα.