Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Δικά του ντέρμπι και κορυφή!

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική ευρωπαϊκή του πορεία, ο ΑΠΟΕΛ έδειξε και στο ντέρμπι με την Ομόνοια ότι είναι το «αφεντικό» στο πρωτάθλημα της Κύπρου. Επικράτησε 3-1 εκτός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 13 αγωνιστικές. Μεγάλος πρωταγωνιστικής ο Σολάρι, δεν έλειψαν τα επεισόδια μετά το 1-1.

Το ντέρμπι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα, ο Αβραάμ άνοιξε το σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ από εκείνο το σημείο και μετά ισορρόπησε το ματς και μετά την αποβολή του Μπουθόν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 31΄, πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 42ο λεπτό, ο Σολωμού με δυνατό σουτ νίκησε τον Γέβριτς και έκανε το σκορ 1-1, τέρμα όμως που έδωσε το… έναυσμα για να αρχίσουν επεισόδια στις κερκίδες με τους οπαδούς των δύο ομάδων να πετούν φωτοβολίδες και αντικείμενα εντός γηπέδου, που είχαν ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί ο Χρήστος Κόντης – ευτυχώς όχι σοβαρά. Μετά από μία μικρή διακοπή το ματς άρχισε για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι πιο αποτελεσματικός και με δύο γκολ του Σολάρι (74΄, 78΄) έκανε το σκορ 3-1. Έτσι πήρε το τρίποντο και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Κύπρου.