Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Ξέσπασε η Παναχαϊκή!!

Ο Θρασύβουλος αποδείχθηκε εύκολη λεία για την Παναχαϊκή, που ξέσπασε και έφτασε στη νίκη 4-1!
Ξέσπασε η Παναχαϊκή!
Μεγάλο διλό για Βέροια (2-0 τα Γιαννιτσά), κόλλησε στο μηδέν ο Πλατανιάς (με Ηρακλή στα Ψαχνά).
Με... περίπατο η Παναχαϊκή
Η Παναχαϊκή βρήκε απέναντί της τον Θρασύβουλο και... ξέσπασε. Οι Πατρινοί μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και ενώ δεν είχαν χάσει κάποια κλασική ευκαιρία μέχρι το 30', βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο 3-0! Το σκορ άνοιξε ο Φουρτάδο με ωραίο πλασέ στο 33', ενώ 1' αργότερα ο Ουρτάδο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με κοντινό δυνατό σουτ. Οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν και στο 45' ο Ντίνας με σουτ και μετά το τραγικό λάθος του Κασμερίδη, έκανε το 3-0. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία, το παιχνίδι άνοιξε, οι φιλοξενούμενοι έχασαν κάποιες ευκαιρίες, όμως το Φουρτάδο έκανε και το 4-0 στο 77'. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Λύσανδρου Γεωργαμλή ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-1 με τον Βλάχο στο 83'.
«Μίλησε» η εμπειρία
Η Αναγέννηση υποδέχθηκε την Βέροια στα Γιαννιστά σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της Football League. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν στην πρώτη φάση της αναμέτρησης με σουτ του Κάντι, ενώ στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους για να φτάσουν στη νίκη. Στο 67' έφτασαν μία ανάσα από το 2-0, όταν η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Βοσνιάδη μετά την προσπάθεια του Ολαϊτάν, ενώ στο 76' ο Καλτσάς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων για να κάνει το τελικό 2-0 και να «κλειδώσει» τη νίκη, με την οποία η Βέροια ανέβηκε στην 2η θέση!
Συνεχίζει αήττητος!
Πολύ καλό το παιχνίδι στα Ψαχνά, όπου ο τοπικός Ηρακλής υποδέχθηκε τον Πλατανιά. Ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, οι χαμένες ευκαιρίες πολλές και για τις δύο ομάδες, με μεγαλύτερη για τους γηπεδούχους με τον Τελκίνσκι στο πρώτο ημίχρονο. Παρά τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων για το γκολ, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να μένουν αήττητοι και να δικαιολογούν με την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο την θέση στην οποία βρίσκονται στην βαθμολογία.
«Επισοδειακή» νίκη για Επανομή
Επεισοδιακό το παιχνίδι ανάμεσα στην Επανομή και τον Πιερικό, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη 2-0. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 0-0. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά επεισοδιακό. Αρχικά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τιάγκο στο 59', με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Χατζηζήση στο 83' με απευθείας κόκκινη για εξύβριση και τον Κουτσοσπύρο επίσης με απευθείας κόκκινη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα! Το παιχνίδι σε εκείνο το σημείο διεκόπη για 2' λόγω σύρραξης των ποδοσφαιριστών, ενώ ο Σούλης Παπαδόπουλος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία! Στο 88' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μείνουν με παίκτη λιγότερο, με τον Παπαζούδη να βλέπει δεύτερη κίτρινη, ενώ στο 89' ο Γεωργίου τελείωσε το παιχνίδι σε μία αντεπίθεση, κάνοντας το τελικό 2-0!
«Ανάσα» για Αγροτικό Αστέρα
Χωρίς οπαδούς αγωνίστηκε ο Αγροτικός Αστέρας, καθώς η ΠΑΕ δεν μπόρεσε να σφραγίσει τα εισιτήρια για το παιχνίδι με την Καλλιθέα. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά πήραν σημαντικό νίκη 1-0 στη μάχη που δίνουν για σωτηρία. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Παμπόε με πολύ ωραία ενέργεια στο 22', με το παιχνίδι να είναι μέτριο και χωρίς πολλές φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ελάχιστα και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.
Πέρασε από την Άμφισσα ο Πανθρακικός
Μεγάλη νίκη που τον κρατάει κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας πήρε ο Πανθρακικός, που πέρασε από την Άμφισσα με νίκη 1-0 επί του Φωκικού. Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μίνγκας από το 37'.