Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2012

Ο Μπέντερ είχε την ασπιρίνη!!

Ο Μπέντερ είχε την ασπιρίνη
Ένα γκολ του Λαρς Μπέντερ στο 70ο λεπτό χάρισε στη Λεβερκούζεν τη νίκη επί της Μάιντς με 3-2 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική στην Bundesliga. Η ομάδα του Ρόμπιν Ντουτ, που είχε προηγηθεί με 2-0, με το τρίποντο αυτό εδραιώθηκε στην έκτη θέση με 29 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μόλις έναν βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να καθαρίζουν γρήγορα το ματς, καθώς στο 11’ το αυτογκόλ του Πόσπεχ και στο 35’ η κεφαλιά του Φρίντριχ τούς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ένα τρίλεπτο αδράνειας, ωστόσο, στις αρχές της επανάληψης επέτρεψε στη Μάιντς να ισοφαρίσει με γκολ των Πολάνσκι (50’) και Καλιγκιούρι (53’). Τη λύση στη Λεβερκούζεν έδωσε ο Μπέντερ με κεφαλιά στο 70ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Ντόρτμουντ είχε περάσει με το επιβλητικό 5-1 από το Αμβούργο.