Κυριακή 13 Μαΐου 2012

«Κόλλησε» στο ντέρμπι, πρώτος ο Απόλλων!!

«Κόλλησε» στο ντέρμπι, πρώτος ο Απόλλων
Κερδισμένος της 20ης αγωνιστικής της Football League 2 για τον 1ο Όμιλο, ήταν ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος μετά την εντός έδρας νίκη του 2-0 με τα Χανιά, εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του Πανηλειακού, που αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Καλαμάτα και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Για την «ελαφρά ταξιαρχία» τα τέρματα πέτυχαν ο Καραδέμητρος στο 18ο λεπτό με πέναλτι και ο Ζαχαρόπουλος στο 68’.

Σημαντικό βήμα για την συμμετοχή της στα πλέι οφ έκανε η Ζάκυνθος μετά τη μεγάλη εντός έδρας νίκη της, 2-1 επί της Γλυφάδας. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης για τους νησιώτες ήταν ο Διαμαντόπουλος, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 74’. Για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με αυτή την ήττα έπεσαν στην τέταρτη θέση, είχε μειώσει προσωρινά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 56’ ο Καραχάλιος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου, η Προοδευτική "ξεκόλλησε" από την τελευταία θέση του πίνακα μετά το 1-0 επί του Ηλυσιακού εντός έδρας. Μεγάλο διπλό πέτυχε ο Ρούβας με 2-1 στην έδρα του ΠΑΟ Ρουφ και πλέον ισοβαθμεί στην τέταρτη θέση με την Γλυφάδα και την Καλαμάτα, θέτοντας υποψηφιότητα για τα πλέι οφ.

Για την 20η αγωνιστική του 2ου Ομίλου μεγάλη νίκη πέτυχε στο ντέρμπι κορυφής πέτυχε η Νίκη Βόλου με σκορ 1-0 επί του Εθνικού Γαζώρου και μείωσε την διαφορά στους τρεις βαθμούς από την κορυφή. Το γκολ στο 5ο μόλις λεπτό από τον Λαζαρίδη ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους για να πάρουν τους τρεις βαθμούς απέναντι στον πρωτοπόρο.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Δόξα Κρανούλας πέτυχε το σκορ της αγωνιστικής, επικρατώντας με 4-2 του Μεγάλου Αλεξάνδρου εντός έδρας. Νίκες μέσα στο γήπεδό τους πέτυχαν ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, 1-0 τον Τηλυκράτη και ο Βατανιακός με το ίδιο σκορ τον Αετό Σκύδρας. Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν ο Οδυσσέας με τον Τύρναβο.