Κυριακή 13 Μαΐου 2012

«Μίλησαν» οι έδρες!!

«Μίλησαν» οι έδρες
Βαθμολογικό ενδιαφέρον στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος Βελγίου δεν υπήρχε, ωστόσο οι γηπεδούχοι «έκλεισαν» νικηφόρα τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους, ικανοποιώντας στο…έπακρο τους φιλάθλους τους.

Η φετινή πρωταθλήτρια, Άντερλεχτ, «φιλοδώρησε» με τρία γκολ τη Σταντάρ Λιέγης στις Βρυξέλλες, επικρατώντας με σκορ 3-0. Οι Εμποκανί (27’), Σουάρεζ (66’) και Μάτος (79’) διαμόρφωσαν την άνετη νίκη των πρωταθλητών, κλείνοντας ιδανικά τη σεζόν.

Οι πρώην κάτοχοι του τίτλου, η Γκενκ, έφυγαν με «κατεβασμένα κεφάλια» στην τελευταία τους «παράσταση» στην έδρα της Γάνδης, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 65’, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα έγινε το 3-1, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος.

Στο τελευταίο παιχνίδι των πλέι οφ, Κλαμπ Μπριζ και Κορτράικ παρουσίασαν ωραίο θέαμα, πετυχαίνοντας συνολικά πέντε γκολ, με την ομάδα του Μπριζ να επικρατεί τελικά 3-2.

Η Άντερλεχτ και η Κλαμπ Μπριζ θα αγωνιστούν στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου, ενώ η Γκενκ «κέρδισε» το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ.