Κυριακή 13 Μαΐου 2012

Εκτός Ευρώπης η Τβέντε!!

Εκτός Ευρώπης η Τβέντε
Την ευκαιρία να διεκδικήσει την τελευταία θέση που οδηγεί στο Europa League, έχασε η Τβέντε μετά την εντός έδρας ήττα της από τη Βάαλβαϊκ με 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν φέρει ισοπαλία στο πρώτο παιχνίδι με την Βάαλβαϊκ (1-1) και χρειάζονταν την νίκη ή μία ισοπαλία χωρίς τέρματα μέσα στο γήπεδό τους για να είναι αυτοί που θα προσπαθούσαν να πάρουν το εισιτήριο που οδηγεί στην Ευρώπη. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρηση, πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Αλάκμακ στο 84ο λεπτό.

Στο έταιρο ζευγάρι για τα πλέι οφ της Ευρώπης, η Φίτεσε με τη νίκη 2-0 επί της Ναϊμέγκεν, κατάφερε να ανατρέψει την εκτός έδρας ήττα της (3-2) και θα διεκδικήσει την έξοδο στο Europa League. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Χοφς στο 51΄και Μπόνι στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με εννιά παίκτες, μετά τις αποβολές των Νούιτινκ στο 31΄ και Φουρ στο 54΄.

Πλέον Βάαλβαϊκ και Φίτεσε θα διεκδικήσουν σε διπλές αναμετρήσεις το τελευταίο εισιτήριο για την Ευρώπη.