Κυριακή 13 Μαΐου 2012

Από τη Ρώμη στη "νέα Ρώμη"!!

Θρύλε, μας τρέλανες!
Ένα από τα μεγαλύτερα έπη του ελληνικού μπάσκετ γράφτηκε από τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη ("νέα Ρώμη")! Τα απίστευτα «μωρά» του Ντούσαν Ίβκοβιτς επέστρεψαν από το -19 μέσα σε ένα δεκάλεπτο, νίκησαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας 62-61 στον τελικό του Final 4 και κατάκτησαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους την κούπα!

Απίστευτα πράγματα στα τελευταία λεπτά του αγώνα από τους Πειραιώτες που είχαν φυλάξει για το φινάλε την μεγαλύτερή τους υπέρβαση. Όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από την ρωσική ομάδα, διέψευσαν για μία ακόμα φορά όλα τα προγνωστικά και με αντεπίθεση που δεν έχει ξαναγίνει ποτέ σε Final 4, έφτασαν στην νίκη και ανέβηκαν ξανά στο κορυφαίο σκαλί της Ευρώπης για πρώτη φορά μετά το 1997.

Ο Γιώργος Πρίντεζης σχεδόν στην εκπνοή σκόραρε με παλικαρίσια ενέργεια και διαμόρφωσε το τελικό 62-61. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου (18 π) και τον Βασίλη Σπανούλη (15 π) που ανάγκασαν τα ακριβοπληρωμένα «αστέρια» των Ρώσων να φύγουν με σκυμμένα κεφάλια από την «Σινάν Ερντέν».

Χαμηλά αλλά και φθορά!

Την ίδια πεντάδα με την οποία ξεκίνησε στον ημιτελικό με την Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός, επέλεξε και πάλι ο Ντούσαν Ίβκοβιτς. Σπανούλης, Κέσελ, Μάντζαρης, Άντιτς, Ντόρσεϊ, δηλαδή στο παρκέ στην… εκκίνηση. Η εντολή του προπονητή των «ερυθρολεύκων» ήταν ξεκάθαρη… Ασφυκτικό πρέσινγκ από τον Μάντζαρη στον Τεόντοσιτς. Από την άλλη, ο Καζλάουσκας «έστελνε» ψηλό πάνω στον Σπανούλη σε κάθε φάση, ώστε να αποφύγει το σουτ από την κορυφή. Αυτό δυσκόλεψε πολύ τους Πειραιώτες στις πρώτες φάσεις του αγώνα, την ώρα που η μπάλα δεν… πλησίαζε καν στην ρακέτα της ΤΣΣΚΑ και τα «θηρία».

Το ξεκίνημα όμως στην επίθεση, ήταν νευρικό και για τους Ρώσους. Αρκετά λάθη και πρόβλημα στην κυκλοφορία, είχαν ως αποτέλεσμα το σκορ να είναι 5-2 υπέρ της ελληνικής ομάδας στα μισά της περιόδου. Η διάθεση του Ολυμπιακού ήταν σαφής… Να «χαλάσει» μέσω της άμυνάς του το παιχνίδι του αντιπάλου. Και το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό κρατώντας πολύ χαμηλά το σκορ. Βέβαια, οι Ρώσοι σημάδευαν τον Κρίστιτς και είχαν προκαλέσει φθορά στους ψηλούς του Ίβκοβιτς (Χάινς, Ντόρσεϊ). Το τέλος του 10λεπτου είχε σκορ 10-7 υπέρ των Ρώσων.

Η απόσταση… μεγάλωσε

Ο Ίβκοβιτς έψαχνε τρόπο να κάνει πιο απρόβλεπτη την ομάδα του. Έριξε στο παρκέ και τον Λο αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα. Το «ξύλο» που έπεφτε κοντά στο καλάθι ήταν φοβερό με τα βαριά κορμιά της ΤΣΣΚΑ να παίζουν εξαιρετική άμυνα. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 14-7 υπέρ των Ρώσων, 7΄πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Καζλάουσκας δεν ήταν καλή αλλά μπορούσε από ένα σημείο και μετά να κάνει στο παρκέ κάποια απλά πράγματα που της έδιναν πόντους. Τα τρία σερί τρίποντα του Τεόντοσιτς, όμως, στα μισά της περιόδου έκαναν το σκορ 25-13 μέσα σε ελάχιστο χρόνο και άλλαξαν τις ισορροπίες.

Ο Καζλάουσκας άλλαζε συνεχώς προσωπικούς αντιπάλους πάνω στον Σπανούλη, ώστε να κουράσει τον αρχηγό των Πειραιωτών. Και εν μέρει το πέτυχε. Επιπλέον, η Ντόρσεϊ ήταν στον πάγκο με δύο φάουλ και ο Χάινς με τρία και στο παρκέ είχε περάσει ο Παπαδόπουλος στο «5»… Αυτό έδωσε για λίγο ελευθερία στους ψηλούς αλλά και τους περιφερειακούς παίκτες των Ρώσων και η διαφορά έφυγε για πρώτη φορά πάνω από τους δέκα (33-19). Ο ρυθμός άνοιξε, κάτι που συνέφερε την ΤΣΣΚΑ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34-20. Η διαφορά των δύο φαινόταν να έχει ξαφνικά… ανοίξει και ο δρόμος του Ολυμπιακού για την επιστροφή έμοιαζε «βουνό». Οι 20 πόντοι των Πειραιωτών ισοφάρισαν το χειρότερο ρεκόρ πόντων ομάδας σε τελικό, που είχε η ΑΕΚ από το 98΄.

Το «ξέσπασμα της αρκούδας»

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ μπήκε με την ίδια φιλοσοφία… Η μπάλα πήγαινε κοντά στο καλάθι με τον Κρίστιτς να δίνει σκορ και τον Τεόντοσιτς όταν η μπάλα γύριζε στην περιφέρεια να συνεχίζει να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι. Οι Ρώσοι δοκίμασαν να «καθαρίσουν» το ματς όσο πιο νωρίς μπορούσαν.

Οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να αντισταθούν. Με τον Σπανούλη να επιχειρεί να τα βάλει με τα «θηρία» τα πράγματα ήταν ιδιαίτερα δύσκολα, ειδικά από την στιγμή που η ΤΣΣΚΑ είχε βρει… ρυθμό στο περιφερειακό της σουτ και «σκότωνε» τον αντίπαλο. Το 47-32 στα μισά της περιόδου, έδειχναν ότι τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους.

Η ΤΣΣΚΑ είχε ρολάρει… Έχοντας παιχνίδι και σκορ τόσο στην περιφέρεια όσο και κοντά στο καλάθι και έδειχνε να μην έχει πλέον… τρωτά σημεία. Ακόμα και αν είχε όμως, ο εξουθενωμένος από την προσπάθεια και τις μάχες Ολυμπιακός, έμοιαζε ανήμπορος να τα βρει και να «χτυπήσει». Περίπου 2΄πριν το τέλος της περιόδου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 53-34 και όλα είχαν ουσιαστικά κριθεί. Ένα τρίποντο του Μάντζαρη διαμόρφωσε το 53-40 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Αυτό είναι έπος!

Ένα τρίποντο του Σλούκα στην πρώτη φάση της 4ης περιόδου, έκανε το 53-43 και ένα παλικαρίσιο καλάθι του Πρίντεζη στην συνέχεια το 53-45 (11-0 σερί για τους «ερυθρόλευκους») για να αγχώσει την ΤΣΣΚΑ μετά από ώρα. Τρία συνεχόμενα λάθη στην επίθεση των Ρώσων για να έρθει η «βόμβα» του Κέσελ να κάνει το 53-48 και να αποτυπώσει με έμφαση την επιστροφή του Ολυμπιακού στο ματς.

Το ματς πλέον είχε γίνει θρίλερ. Ο Ολυμπιακός έψαχνε μεγάλες άμυνες και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Τεόντοσιτς στην επίθεση της ΤΣΣΚΑ, είχε πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής μετά από μεγάλο καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη (55-52), 4΄πριν το τέλος. Ο Κιριλένκο έπαιρνε τις επιθέσεις των Ρώσων και ο Παπανικολάου των «ερυθρόλευκων». Το 60-58 1΄πριν το τέλος τα έλεγε όλα. Μία λάθος επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους με τον Τεόντοσιτς να πάνε στο 61-58, μέσω βολών. Το 61-60 έγινε δια χειρός Παπανικολάου από την γραμμή και τα τελευταία 10΄΄ έμοιαζαν… αιώνας. Οι δύο χαμένες βολές του Σισκάουσκας έδωσαν την ευκαιρία στον Πρίντεζη να σκοράρει και να κάνει το 62-61.

Τα δεκάλεπτα: 10-7, 34-20, 53-40, 61-62

πηγή: sportfm.gr