Πέμπτη 17 Μαΐου 2012

Ισοπαλία για Βάσκο και Κορίνθιανς!!

Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν οι Βάσκο Ντα Γκάμα και Κορίνθιανς στον πρώτο προημιτελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, οπότε η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό.
Ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς και εμπόδισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών αμφότερων των ομάδων. Άλλωστε βρέχει συνεχώς στο Ριο Ντε Τζανέιρο τις τελευταίες εβδομάδες.
Προφανώς ευνοήθηκε η Κορίνθιανς, αφού έλεγξε ευκολότερα τον ρυθμό της αναμέτρησης. Πάντως ο Ντιέγκο Σόουζα απώλεσε ευκαιρία στο 11ο λεπτό για τη Βάσκο. Επίσης στο 25ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων, κάτι που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες τους.
Το 0-0 παρέμεινε και η Κορίνθιανς αποδείχθηκε πιστή στο αρχικό της πλάνο, το οποίο προέβλεπε προσήλωση στα αμυντικά καθήκοντα. Τελικά διατήρησε τη «λευκή» ισοπαλία και απέκτησε πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού, που θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της επόμενης Πέμπτης (24/05).
Βάσκο Ντα Γκάμα: Φερνάντο, Φάγκνερ, Ρενάτο Σίλβα, Τιάγκο Φέλτρι, Ροντόλφο, Ντιέγκο Σόουζα (71' Κάρλος Αλμπέρτο), Ρομούλο, Νίλτον, Ζουνίνιο (71' Φελίπε), Αλεσάντρο, Έντερ Λουίς.
Κορίνθιανς: Κάσιο, Τσικάο, Λεάντρο Καστάν, Φάμπιο Σάντος, Αλεσάντρο, Ντανίλο (86' Έλτον), Άλεξ (79' Ντάγκλας), Ραλφ, Παουλίνιο, Χόρχε Ενρίκε Ντε Σόουζα, Έμερσον (82' Βίλιαν).

πηγή: onsports.gr