Πέμπτη 3 Μαΐου 2012

Οι άνετοι και οι συνετοί!!

Οι άνετοι και οι συνετοί
Σπερς και Πέισερς έφτασαν σε πολύ εύκολες νίκες απέναντι σε Τζαζ (114-83) και Μάτζικ (74-97) αντίστοιχα, κάνοντας οι μεν πρώτοι το 2-0 και ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας με 2-1 οι δεύτεροι. Ισοφάρισαν οι Γκρίζλις σε 1-1 τους Κλίπερς στο Μέμφις, 105-98.

Μέμφις Γκρίζλις-Λος Άντζελες Κλίπερς 105-98 (1-1)

Αυτή τη φορά οι Γκρίζλις δεν την πάτησαν όπως στο πρώτο παιχνίδι. Παρότι δεν «έχτισαν» μεγάλη διαφορά, στο δεύτερο ματς της σειράς διαχειρίστηκαν και υπερασπίστηκαν με σύνεση το προβάδισμά τους και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1. Ο Ρούντι Γκέι, ο Ο’ Τζέι Μέιο και ο Μάικ Κόνλεϊ πέτυχαν 60 πόντους μαζί για τις «αρκούδες», που είχαν περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που περίμεναν τα πάντα από Κρις Πολ και Μπλέικ Γκρίφιν.

Μετά από ένα «κλειστό» πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα, δίχως όμως να καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ. Ενδεικτικό είναι πως έφτασαν για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφια διαφορά επτά λεπτά πριν το τέλος (87-77).

Τα δύο προσεχή παιχνίδια θα γίνουν στο «Staples Center» του Λος Άντζελες, με το πρώτο το βράδυ του Σαββάτου.

Δωδεκάλεπτα: 23-26, 53-47, 77-69, 105-98.

Γκρίζλις: Γκέι 21, Κόνλεϊ 19, Μέιο 20, Ράντολφ 15 (8 ριμπ.), Σπέιτς 11, Άλεν 10, Γκασόλ 8 (7 ριμπ.), Ποντέξτερ 1, Κάνιγχαμ.

Κλίπερς: Πολ 29, Γκρίφιν 22 (9 ριμπ.), Γιανγκ 1,1 Ουίλιαμς 11, Σίμονς 9, Τζόρνταν 6, Φόι 6, Μάρτιν 2, Μπλέντσοου 2, Έβανς.

Σαν Αντόνιο Σπερς-Γιούτα Τζαζ 114-83 (2-0)

Πιο εύκολα… δεν γινόταν. Οι Σπερς σάρωσαν με 114-83 τους Τζαζ και αξιοποιώντας στο έπακρο το πλεονέκτημα έδρας έφτασαν στο 2-0. Η διαφορά υπέρ των «σπιρουνιών» έφτασε μέχρι και το +38, καθώς μετά από ένα 20-0 στη δεύτερη περίοδο απομακρύνθηκε κάθε αμφιβολία για τον τελικό νικητή. Ο Τόνι Πάρκερ με 18 πόντους και 9 ασίστ ηγήθηκε των Τεξανών. Τα δύο προσεχή ματς της σειράς θα γίνουν στο Σολτ Λέικ Σίτι, αρχίζοντας από αυτό τα ξημερώματα της Κυριακής.

Δωδεκάλεπτα: 28-17, 53-28, 87-53, 114-83.

Σπερς: Πάρκερ 18 (9 ασίστ), Λέοναρντ 17, Γκριν 13, Ντάνκαν 12 (13 ριμπ.), Ντιαό 11, Νιλ 11, Μπλερ 10 (7 ριμπ.), Μιλς 9, Τζάκσον 5, Τζινόμπιλι 4, Άντερσον 4, Μπόνερ.

Τζαζ: Τζέφερσον 10, Χάουαρντ 10, Φέιβορς 9 (9 ριμπ.), Μίλσαπ 9, Μπερκς 9, Χέιγουορντ 8, Καντέρ 8 (10 ριμπ.), Αχέρν 5, Χάρις 5, Τίνσλεϊ 4, Κάρολ 4, Έβανς 2.

Ορλάντο Μάτζικ-Ιντιάνα Πέισερς 74-97 (1-2)

Οι Πέισερς ανέκτησαν με εμφατικό τρόπο το πλεονέκτημα έδρας που είχαν χάσει στο πρώτο ματς της σειράς συντρίβοντας το Ορλάντο με 97-74 μέσα στο σπίτι του. Εκμεταλλευόμενοι τη διαφορά ύψους και με οδηγό τον Ντάνι Γκρέιντζερ που είχε 26 πόντους, οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο επέβαλαν το νόμο τους στο παρκέ. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +29. Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει το βράδυ του Σαββάτου και πάλι στο Ορλάντο.

Δωδεκάλεπτα: 14-23, 38-44, 55-76, 74-97.

Μάτζικ: Ντέιβις 22, Ρέντικ 13, Νέλσον 10, Άντερσον 7, Γουέιφερ 6, Τζ. Ρίτσαρντσον 5, Τούρκογλου 5, Κ. Ρίτσαρντσον 2 (10 ριμπ.), Κλαρκ 2, Όρτον 2, Ντιούχον, Χάρπερ, Σμιθ.

Πέισερς: Γκρέιντζερ 26 (9 ριμπ.), Χιλ 15, Χίμπερτ 18 (10 ριμπ.), Τζορτζ 12 (7 ριμπ.), Κόλισον 10, Μπαρμπόσα 5, Στίβενσον 5, Χάνσμπρο 2, Άμουντσον, Τζόουνς, Πέντεργκραφ, Πράις.

πηγή: sportfm.gr