Πέμπτη 3 Μαΐου 2012

Πιο πλήρης, απέφυγε την ισοπαλία...!!

Τον Σεπτέμβριο ήρθε 3-0. Τον Ιανουάριο (στο Κύπελλο) έληξε 2-0. Και χθες ο ΠΑΟΚ νίκησε και πάλι την ΑΕΚ στην Τούμπα με 1-0. Γράφει ο Βαγγέλης Μπραουδάκης.
Πιο πλήρης, απέφυγε την ισοπαλία...
Αν είχαν κι άλλο ματς στη Θεσσαλονίκη, ίσως και να τελείωνε με λευκή ισοπαλία, αλλά δεν έχουν. Πάντως, ακόμα ο «δικέφαλος» του Βορρά να δεχτεί γκολ (ούτε στο ΟΑΚΑ) από τον «δικέφαλο» του Νότου! Και πώς άλλωστε;
Η 11άδα των Θεσσαλονικέων ήταν «κανονική» και ως επί το πλείστον «έμπειρη». Και αξιόλογος ο «ασπρόμαυρος» πάγκος απ' όπου ήρθε και ο σκόρερ Γεωργιάδης. Της Ενωσης με μπόλικες απουσίες. Και 11άδα με Μπουγαΐδη και τον ούτε ακόμα 17 ετών Φούντα (αδιαμφισβήτητα προσπάθησαν όσο μπορούσαν, αλλά πόσο πια;) μέχρι πού να φτάσει; Να σώσει το «Χ»;
Κλασικός αγώνας ελληνικών πλέι οφ. Με ρυθμό χαμηλό κι εκείνον που διαθέτει πιο πολλά κουράγια να «κλέβει» όταν μπορεί το ματς. Σ' ένα δεκάλεπτο (30' - 40') όλο κι όλο υπήρξαν τρία τέσσερα «αχ». Χαρακτηριστικό ότι το γκολ των γηπεδούχων στο 87' είναι η μοναδική σοβαρή επιθετική τους ενέργεια στην επανάληψη κι αυτή προήλθε από τα «πνευμόνια» και την κούρσα του Σταφυλίδη κόντρα στους νωθρούς (ή αποκαμωμένους;) Μάκο και Γεωργέα
Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν να νικήσουν από την παρέλαση! Και σε 18 ματς μέσα στο 2012 έχουν ήδη έξι ήττες και οκτώ ισοπαλίες! Αυτό τα λέει όλα, τι άλλο να προστεθεί; Το κακό είναι ότι υπάρχουν ακόμα πέντε αγώνες για τα πλέι οφ
Οι «ασπρόμαυροι» πάνε πάλι μήπως προλάβουν τον Παναθηναϊκό στην πρωτιά αυτού του μίνι τουρνουά. Μέσω Περιστερίου. Δεν δείχνουν, ωστόσο, πιο φρέσκοι και πιο ποιοτικοί από τον Ατρόμητο, αλλά σαφώς είναι πιο έμπειροι. Αν το κίνητρό τους παραμείνει ζωντανό, τότε οι προσεχείς αγωνιστικές θα είναι σαφώς πιο ενδιαφέρουσες από τη χθεσινή.