Κυριακή 20 Μαΐου 2012

Οι Σπερς... βιάζονται!!

Οι Σπερς... βιάζονται
Δεν μπορούν να περιμένουν την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης οι Σπερς. Οι Τεξανοί παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 24 πόντους στη δεύτερη περίοδο, επικράτησαν των Κλίπερς στο Λος Άντζελες με 96-86 και φτάνοντας τις 17 συνεχείς νίκες έκαναν το 3-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-11 στο πρώτο δωδεκάλεπτο με τον Μπλέικ Γκρίφιν να οργιάζει έχοντας 14 πόντους, ενώ μετά από τριάμισι λεπτά στη δεύτερη περίοδο έφτασαν στο +24 (40-16). Από εκείνο το σημείο όμως και μετά άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση των Σπερς και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους κράτησαν για οκτώ λεπτά άποντους τους Κλίπερς και με ένα σερί 22-0 μετέτρεψαν το 47-57 σε 69-57. Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς είχε την εμπειρία και την ωριμότητα να διαχειριστεί το προβάδισμα και με άνεση να φτάσει στη νίκη.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας ξανά στο «Staples Center» του Λος Άντζελες.

Δωδεκάλεπτα: 33-11, 53-43, 61-69, 86-96.

Κλίπερς: Γκρίφιν 28 (16 ριμπ.), Πολ 12 (11 ασίστ), Ουίλιαμς 19, Φόι 7, Γιανγκ 9, Έβανς 5, Τζόρνταν 4, Μπλέντσοου 2, Μπάτλερ, Μάρτιν, Σίμονς.

Σπερς: Πάρκερ 23 (10 ασίστ), Ντάνκαν 19 (13 ριμπ.), Λέοναρντ 14 (9 ριμπ.), Τζινόμπιλι 13, Γκριν 7, Νιλ 7, Ντιαό 5, Σπλίτερ 5, Μπόνερ 3, Τζάκσον, Μιλς.

πηγή: sportfm.gr