Κυριακή 19 Αυγούστου 2012

Έγινε του… φιλοξενούμενου!!

Έγινε του… φιλοξενούμενου!
Κακή μέρα για τους γηπεδούχους αποδείχθηκε η τρίτη αγωνιστική της Σκωτσέζικης Πρέμιερ Λιγκ, αφού σε τέσσερις αγώνες οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τρεις φορές. «Διπλό» και κορυφή για Μάδεργουελ με συγκάτοικο την Χαρτς που «αυτοκτόνησε» εντός έδρας.

Η Χαρτς προηγήθηκε με 2-0 στο 41’ και μετά την αποβολή του Φοράν για την Ινβερνές (45’), φάνηκε πως το τρίποντο είχε «κλειδώσει». Παρόλα αυτά με πέναλτι του Σάινι στο 58’ και γκολ του Πέπερ στο 90+4’, οι φιλοξενούμενοι πήραν ανέλπιστο βαθμό. Με δύο γκολ του Μέρφι «καθάρισε» η Μάδεργουελ και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Νίκες για Αμπερντίν, Χιμπέρνιαν.

Πρώτη απώλεια βαθμών για την Σέλτικ μετά το στραβοπάτημα στην έδρα της Ρος Κάουντι. Οι «Κέλτες» έμειναν στο 1-1 και μάλλον θα πρέπει να είναι και ευχαριστημένοι αφού έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κόμονς. Βασικός σε όλο το 90λεπτο ο Γιώργος Σαμαράς.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μπρίτεν στο 49’ αλλά η Ρος Κάουντι δεν κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο τρίποντο στη χρονιά, αφού ο Κόμονς της χάλασε τα σχέδια στο 90+2’ του αγώνα. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία σε τρεις αγώνες για τους γηπεδούχους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ρος Κάουντι-Σέλτικ 1-1
(Μπρίτεν 49’-Κόμονς 90+2’)

Χαρτς-Ινβερνές 2-2
(Νοβίκοβας 15’, Σάτον 41’-Σάινι 58’, Πέπερ 90+4’)

Νταντί Γιουνάιτεντ-Νταντί 14:45

*Πρώτη νίκη για την Ρέιντζερς, η οποία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της τρίτης κατηγορίας, διέσυρε με 5-1 την Ιστ Στέρλινγκ