Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου 2012

Brasileiro: Συνεργασία… Φλα-Φλου!! (video)

Η Φλαμένγκο επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο Μινέιρο σε εξ αναβολής παιχνίδι του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος και βοήθησε τη… Φλουμινένσε να μείνει τέσσερις βαθμούς μπροστά από την ομάδα του Ροναλντίνιο.
Στο 20ό λεπτό ο Βάγκνερ Λοβ άνοιξε το σκορ με ανάποδο ψαλιδάκι, έπειτα από αναστάτωση στην αντίπαλη άμυνα. Η Φλαμένγκο είχε δημιουργήσει ήδη μερικές ευκαιρίες και δίκαια πήρε το προβάδισμα με το θεαματικό γκολ του 28χρονου επιθετικού. Μετά το 1-0, όμως, ο Ροναλντίνιο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασε την ομάδα του, αλλά οι «φλουζάο» δεν μετουσίωσαν την ανωτερότητα τους σε γκολ, μέχρι να λήξει το ημίχρονο.
Συνέχισαν, πάντως, δυναμικά στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και διαμόρφωσαν το 1-1 στο 49ο λεπτό του αγώνα. Τότε ισοφάρισε ο Ζο, αφού προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ του άλλοτε κορυφαίου ποδοσφαιριστή του πλανήτη.
Στο 56ο λεπτό, όμως, ο Λίεντσον πέτυχε το νικητήριο γκολ, έπειτα από κούρσα του Ουέλινγκτον Σίλβα στη δεξιά πλευρά. Ακολούθησε αποβολή του Ρέβερ της Ατλέτικο στο 73ο λεπτό, όταν… πρόσφερε αγκωνιά στον Μάρκος Γκονζάλεζ, οπότε οι πιθανότητες της Μινέιρο για ισοφάριση μειώθηκαν, μέχρι να εξανεμιστούν με το τελικό σφύριγμα του ρέφερι.
Φλαμένγκο: Φελίπε, Ουέλινγκτον Σίλβα, Φράουτσες, Μάρκος Γκονζάλεζ, Ραμόν (51’ Μαγκάλ), Λεονάρντο Μούρα, Κάσερες (79’ Μποτινέλι), Αμαράλ, Κλέμπερ, Βάγκνερ Λοβ, Λίεντσον (87’ Αντριάν).
Ατλέτικο Μινέιρο: Βίκτορ, Μάρκος Ρότσα, Λεονάρντο Σίλβα, Ρέβερ, Ριτσάρλισον, Πιερ, Ντονιζέτε (39’ Κάρλος Σέζαρ), Εσκουντέρο (70’ Μπερόλα), Ροναλντίνιο, Ντανιλίνιο (63’ Γκουιλέρμε), Ζο.