Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου 2012

CONCACAF Champions League: Παίζει με τη… φωτιά η Σίβας!! (videos)

Η Σίβας Γουαδαλαχάρα έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Κονέξιον από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο, οπότε μειώθηκαν περισσότερο οι πιθανότητες πρόκρισής της στα προημιτελικά του CONCACAF Champions League.
Αν κέρδιζε θα χρειαζόταν απλά τη νίκη επί της Χελαχού για να προκριθεί. Έπειτα από τη σημερινή ισοπαλία, όμως, απαιτείται ανατροπή του 1-0, με το οποίο ηττήθηκαν οι Μεξικανοί στη Γουατεμάλα! Στο 65ο λεπτό του αγώνα στο Τρίνινταντ και Τομπάγκο ο Λέον Κλάιντ ισοφάρισε σε 1-1 με ένα από τα… δύο σουτ των γηπεδούχων σε όλο το παιχνίδι. Ο Έρικ Τόρες είχε ανοίξει στο σκορ στο 35ο λεπτό, αλλά το συγκεκριμένο γκολ δεν αποδείχθηκε αρκετό για τη Σίβας, της οποίας η επιθετική ανάπτυξη αντιμετωπίστηκε εύκολα από τους άπειρους και ερασιτέχνες της Κονέξιον.
Στην πρώτη θέση του έκτου ομίλου ανέβηκε η Αλαχουελένσε με το 1-0 επί της Ρεάλ Εστελί από τη Νικαράγουα. Οι Κοσταρικανοί χρειάζονται πλέον μία ισοπαλία στην έδρα της μεξικανικής Τιγκρές, η οποία είναι το φαβορί του γκρουπ, για να προκριθούν. Στην προκειμένη ο Αλβάρο Σάντσεζ Αλφάρο σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 48ο λεπτό με πέναλτι.
Τέλος, η Μαραθόν ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση επικρατώντας με 2-1 της Καλεντόνια από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο. Ο Τζόναθαν Ρέγες πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 81ο λεπτό. Στο 72ο ο Αμπντουλά Φίλιπς είχε ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ ο Χάρισον Ρότσεζ είχε ανοίξει το σκορ στο 53ο λεπτό. Από τον συγκεκριμένο όμιλο έχουν προκριθεί ήδη οι Σιάτλ Σάουντερς.